DOSAR PENAL pentru plagiatul lui Robert Negoiță!

DOSAR PENAL pentru plagiatul lui Robert Negoiță!

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au în lucru un dosar penal în legătură cu acuzația de plagiat la adresa primarului Sectorului 3, Robert Negoiță, care are un doctorat la Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza".

 

Dosarul a fost deschis în urma unei autosesizări a procurorilor de la Parchetul General, care au trimis cauza la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.

Pe 24 iulie, Ministerul Educației a anunțat că Secretariatul tehnic al CNATDCU a primit punctul de vedere al Academiei de Poliție 'Alexandru Ioan Cuza', punct de vedere în care se constată plagiatul în cazul lucrării de doctorat a lui Robert Negoiță și se recomandă retragerea titlului de doctor.

La rândul său, Robert Negoiță a confirmat procedura demarată de Comisia de Etică a Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" pentru a i se retragere titlul de doctor pe motiv de plagiat, el afirmând că singurul său regret este că s-a lăsat tentat, în trecut, de această "modă" a titlurilor academice.

Robert Negoiță a devenit doctor în Științe Juridice în anul 2012, la Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza", cu teza de doctorat "Criza economico-financiară și impactul acesteia asupra echilibrului social".

Jurnalista Emilia Șercan a dezvăluit că lucrarea de doctorat semnată de Robert Negoiță este integral plagiată, fiind copiată de pe Internet și site-uri de socializare.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley