După 30 de ani de amnezie, un canadian și-a regăsit familia

După 30 de ani de amnezie, un canadian și-a regăsit familia

Un canadian dispărut timp de 30 de ani, care și-a redobândit brusc memoria și, odată cu ea, adevărata identitate, se pregătește acum să își reîntâlnească familia, care l-a crezut decedat, a anunța presa locală, citată de AFP. Edgar Latulip avea 21 de ani și vârsta mentală a unui copil de 12 ani, din cauza unui retard mental, atunci când a dispărut, în septembrie 1986, din orașul său natal, Kitchener.

La momentul dispariției, tânărul se afla sub tratament pentru tentative de suicid, iar părinții săi l-au căutat în zadar până luna trecută.

La 130 de kilometri de Kitchener, un bărbat care se prezenta sub o altă identitate și-a adus brusc aminte că numele său real ar putea fi Latulip după ce a avut o serie flashback-uri în timp ce completa niște documente legale alături de o asistentă socială.

La scurt timp, s-au efectuat teste ADN și s-a dovedit că bărbatul era, într-adevăr, Edgar Latulip.

În prezent domiciliată în Ottawa, mama sa, Silvia Wilson, a aflat neașteptata veste săptămâna trecută, atunci când a fost contactată telefonic de un inspector de poliție.

La momentul dispariției, Latulip s-a rănit la cap prin cădere și a devenit amnezic, a indicat poliția din regiunea cascadei Niagara presei locale.

După trei decenii de separare, bărbatul și mama sa se vor întâlni în zilele următoare, la o dată încă necunoscută.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Apropo de modificarea impozitului la jocurile de noroc. Fratele Ursulei von der Leyen este președintele Superbet...

2 ALERTĂ Prăbușire fără precedent a PSD în sondaje! A scăzut sub PNL! AUR e la 40%!

3 Bravo lui! / Președintele, acuzat de CSM că a generat „un blocaj inexplicabil” în justiție pentru că nu a semnat decretele de pensionare pentru 51 de ma…

4 ALERTĂ Avertismentul pentru România al Institutului Robert Lansing în legătură cu declarațiile lui Viktor Orban

5 Proprietarul uneia din cele mai importante mine de aur din Rusia a fost arestat în propriul avion în timp ce încerca să fugă în Turcia!