Echipe ale ANP - în control inopinat la penitenciarele Rahova, Jilava, Mioveni şi Găeşti

Echipe ale ANP - în control inopinat la penitenciarele Rahova, Jilava, Mioveni şi Găeşti

Penitenciarele Jilava, Rahova, Mioveni şi Găeşti au fost verificate inopinat de către echipe de la nivelul aparatului central al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, a anunţat duminică un comunicat al ANP.

"Echipe de specialişti de la nivelul aparatului central al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor s-au deplasat la penitenciarele Mioveni, Găeşti, Bucureşti-Rahova şi Bucureşti-Jilava, în vederea verificării modului de desfăşurare a activităţilor specifice siguranţei deţinerii şi regimului penitenciar, a stării administrativ-gospodăreşti, a modului de organizare a programului zilnic, precum şi a calităţii hranei distribuite persoanelor aflate în custodie. Activitatea a avut un caracter inopinat şi se înscrie în seria verificărilor periodice destinate identificării unor soluţii manageriale concrete pentru îmbunătăţirea condiţiilor din penitenciare", a precizat comunicatul ANP.

Potrivit sursei citate, echipele de specialişti s-au deplasat duminică la cele patru penitenciare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Afacerea secolului la granița României: „Ar fi păcat să ratăm momentul”. Planul propus de Armand Goșu pentru reconstrucția Ucrainei

2 VIDEO Paula Seling, aspru criticată în Moldova după un moment de prostie pură în plină discuție despre unire

3 „Asta mi se pare anormal” / Ce pensie are Traian Băsescu

4 Șapte mașini și o lecție de răbdare: tânărul obligat să aștepte pentru a traversa strada stârnește indignare online

5 David Popovici, bun de plată / Campionul olimpic a pariat și a rămas dator peste noapte. „Nu a vrut și am insistat!”. Cui îi datorează bani