EURO 2023 U21. „Tricolori” mici și nepuntincioși. România, prima eliminată de la Europeanul de tineret

Învinsă fără drept de apel în meciul de deschidere, 0-3 cu Spania la Euro 2023 U21, România trebuia să câștige partida de aseară cu Ucraina pentru a reintra în cărțile calificării.

Atacantul Markovici a ajuns rar la poarta Ucrainei. Foto frf.ro/ Alex Nicodim

Nu numai că nu a câștigat, ba chiar a și pierdut, bravul Ștefan Târnovanu fiind învins în minutul 89 nu de excelenții ucraineni, ci de propriul fundaș, Dican, care și-a băgat mingea în poartă din 2 metri.

România U21 a început în forță partida cu Ucraina U21, de la Campionatul European de tineret. A avut 3 ocazii imense în primul sfert de oră și se părea că băieții lui Emil Săndoi s-au făcut mari. N-a fost așa. Ușor-ușor, oaspeții de pe Stadionul Steaua au echilibrat disputa, apoi au preluat inițiativa și au început să-și arate clasa, profitând de slăbiciunile noastre .

Târnovanu, meci de excepție

A urmat o partidă Ucraina - Târnovanu, portarul naționalei noastre scoțând excepțional toate mingile adversarilor și menținând echipa României în meci. Până la finalul partidei, când rezerva Bragaru s-a distrat cu apărătorii „tricolori”, a pătruns în careu și a centrat în fața porții. Dican a deviat în propria poartă, cu călcâiul, și a fost clar pentru toată lumea că România a venit total nepregătită la acest turneu final, culmea, organizat chiar la noi acasă.

România U21 a făcut act de prezență la Euro 2023 U21. Foto frf.ro/ Alex Nicodim

Cei 15.000 de fani prezenți în Ghencea i-au cerut demisia selecționerului Emil Săndoi, alte ținte pentru spectatori fiind șefii federației.

Ne agățăm de 1% speranță

Ultimul meci al „tricolorilor” este programat marți, de la ora 21.45 (TVR 1), împotriva croaților. Cu zero puncte și zero goluri în cont, „tricolorii” ocupă ultima poziție în grupa B și sunt practic eliminați. România păstrează doar șanse pur matematice de calificare în ”sferturile” Euro 2023 U21.

Eliminată în proporție de 99%, naționala României are nevoie de mai multe rezultate miraculoase: Spania U21 să piardă ambele meciuri rămase (joacă împotriva Croației azi, de la 21.45 și cu Ucraina), iar România U21 să bată Croația U21 în ultima rundă. Ne trebuie și golaveraj, având în vedere că acum suntem la -4. Speranțele ”tricolorilor” sunt spulberate în aceasta seară dacă Spania U21 face egal sau bate Croația U21.

România U21 - Ucraina U21 0-1

A marcat: Dican (89, autogol)

ROMÂNIA: 1. Târnovanu – 2. Pantea, 4. Racovițan, 14. Dican, 3. Țicu – 13. Screciu-cpt., 5. Lixandru – 11. Ișfan, 19. Munteanu, 7. Petrila – 9. Markovic. Antrenor: Emil Săndoi

UCRAINA: 12. Trubin – 6. Sych, 16. Batahov, 4. Talovierov, 2. Vivcharenko – 21. Bondarenko-cpt., 17. Brazhko – 20. Kaschchuk, 22. Sudakov, 18. Kryskiv – 9. Sikan. Antrenor: Ruslan Rotan