Euro U19 de handbal. Lacrimi pentru România după meciul cu Ungaria. Jucăm duminică pentru bronz

Selecţionata României va juca pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin Under 19 - W19 EHF EURO 2023, de la Piteşti şi Mioveni, după ce a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 34-26 (18-16), vineri seara, în Piteşti Arena, în semifinale.

Mihaela Mihai, consolată după ce România a ratat calificarea în finala Euro U19. Foto Facebook

Ungaria, câştigătoarea ultimelor două titluri continentale al această categorie de vârstă, a dominat jocul în cea mai mare parte a timpului, dar România a reuşit să conducă de câteva ori în prima repriză, cu cu 8-6 şi 9-7. La pauză, Ungaria avea un avans de două goluri, 18-16.

Tricolorele au reuşit egalarea în repriza a doua, 21-21 (min. 37), dar sportivele maghiarele au reacționat imediat și înscris patru goluri la rând. Pe final, Ungaria s-a desprins decisiv, câştigând în cele din urmă cu 34-26 și calificându-se în finala Euro U19 de handbal.

Pentru echipa antrenată de Simona Maior-Paşca, Luminiţa Dinu şi Valentina Ardean Elisei au înscris Alisia Lorena Boiciuc 9 goluri, Mihaela Andreea Mihai 5, Maria Diana Lixăndroiu 5, Anamaria Mihaela Grigore 3, Mariam Nadia Mohamed 3, Denisa-Roxana Romaniuc 1.

Cu Portugalia, în finala mică

Golurile Ungariei, campioana europeană la Under-17 din 2021 (România - locul 7), adică actuala generaţie Under-19, au fost marcate de Luca Csikos 7 goluri, Petra Anna Simon 7, Julia Farkas 5, Liliana Csernyanszki 4, Anna Szabo 3, Emilia Varga 2, Lena Gem 2, Dorka Papp 1, Lili Szabo 1, Panni Kostyo 1, Bianka Kovalcsik 1.

În finală, Ungaria va înfrunta Danemarca, învingătoare în prima semifinală în faţa Portugaliei, cu scorul de 38-35 (16-19, 31-31), după prelungiri.

Tricolorele, prinse în menghina maghiarelor. Foto Facebook FRH

România, care a fost a cincea în 2019 şi 2021 la Europeanul Under-19, va juca împotriva Portugaliei în finala mică, duminică, de la ora 16.30 (Pro Arena). Portugalia a învins România cu 36-30 în prima fază a grupelor.

România are două titluri de campioană europeană Under-19, în 1998 şi 2000, însă nu a mai prins podiumul la un turneu final din 2007, când câștiga medala de bronz.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?