Europa va plăti în 2022 pentru petrol şi gaze cu 400 de miliarde de dolari mai mult decât în ​​2021, a declarat Aleksandr Novak

Europa va plăti în 2022 pentru petrol şi gaze cu 400 de miliarde de dolari mai mult decât în ​​2021 din cauza deciziilor politice, a declarat ministrul rus al energiei, Aleksandr Novak. Într-o discuţie cu jurnaliştii, Novak a declarat, de asemenea, că Rusia ocupă aproximativ 23% din cota mondială de piață a gazelor și petrolului, aceste volume fiind necesare economiei globale./ssirbu/sdm2

www.tass.ru – 15 iunie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate