EXPLOZIE într-o gară din oraşul chinez Urumqi în timpul unei vizite a preşedintelui

EXPLOZIE într-o gară din oraşul chinez Urumqi în timpul unei vizite a preşedintelui

O explozie a avut loc, miercuri seară, într-o gară din Xinjiang, în vestul Chinei, în timpul unei vizite a preşedintelui Xi Jinping în regiune, anunţă presa de stat chineză, precizând că cel puţin 50 de oameni au fost răniţi.

EXPLOZIE într-o gară din oraşul chinez Urumqi în timpul unei vizite a preşedintelui (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Deflagraţia, a cărei natură nu se cunoaşte, a avut loc la una dintre intrările în gara din oraşul Urumqi, capitala regiunii Xinjiang.

Numeroase ambulanţe şi vehicule de poliţie au fost trimise la locul incidentului, iar sute de persoane au fost evacuate.

Circulaţia trenurilor prin această gară a fost suspendată, precizează agenţia China Nouă.

Preşedintele Chinei, Xi Jinping, efectuează o vizită foarte mediatizată în regiunea Xinjiang, prezentată de regimul comunist de la Beijing drept "linia frontului în lupta contra terorismului", o referire la atacuri comise de grupuri extremiste ale etnicilor uiguri.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

4 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?