Farul, pas mare către titlu. Umilință istorică pentru rapidiști

„Naufragiu“. Cam așa se poate descrie, elegant, ce a pățit Rapid, sâmbătă seară, în fața liderului Farul Constanța! Iar asta la capătul unui meci în care, într-adevăr, formația gazdă era favorită, dar nimic nu anunța dezastrul care urma pentru oaspeți!

Hagi, încântat de prestația excelentă a Farului. FOTO: Arhiva Adevărul

Rapid a fost luată tare și pusă la colț încă din minutul 2! Când Denis Alibec (32 de ani), fără gol marcat în campionat din 18 februarie (!), a transformat un penalty pentru 1-0. Avea să fie doar prima reușită într-o seară memorabilă pentru Alibec. Până să mai puncteze acesta însă, Farul distrusese deja Rapidul! Prin golurile înscrise de Băluță, în minutele 23 și 27. Iar la pauză s-a intrat cu un șocant 4-0 pentru Farul, după ce Alibec a făcut „dubla“.

La reulare, Săpunaru a redus din diferență (58), dar degeaba! Pentru că Farul a ridicat scorul la un incredibil 7-1, după reușitele semnate de Alibec (61) și Louis Munteanu (74, 76). S-a terminat 7-2, după ce Dugandžić a transformat și el un penalty, în minutul 86.

Acest scor e cel mai dur de până acum, în play-off! Și printre cele mai mari din această stagiune, dacă ne uităm la rezultatele astronomice din sezonul regulat, care pot fi văzute mai jos.

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia