FC U Craiova dominat-o pe Poli Iași. Oltenii au învins la diferență în etapa actuală a Superligii

Partida Universitatea Craiova și Poli Iași s-a încheiat cu victoria zdrobitoare a oltenilor, 4-1, în cadrul celei de a cincea etape din Superligă. Oltenii au dominat încă din prima repreziă, însă echipa condusă de Laurențiu Regecampf nu a reușit să marcheze, chiar dacă a avut ocazii la poarta moldovenilor.

Echipa oaspete era condusă la pauză prin golul înscris de Alin Roman (44), din lovitură liberă, mingea fiind deviată de un jucător craiovean. Poli Iași au deschis ei scorul pe finalul primei reprize, prin Roman, care l-a învins pe Laurențiu Popescu cu un șut din lovitură liberă.

Universitatea Craiova FOTO: Sportpictures.eu

Situaţia din teren s-a schimbat în repriza secundă, după ce Roman a primit al doilea cartonaş galben (59), pentru lovirea cu cotul a lui Ştefan Baiaram. Universitatea a preluat controlul jocului şi a marcat de patru ori, prin Jovan Markovic (66), din centrarea lui Ştefan Vlădoiu, Andrei Ivan (78), lansat de Alexandru Mitriţă, prin Mitriţă (90), după o combinaţie cu Ivan, şi prin croatul Ante Roguljic (90+4), după un şut ratat de Nicuşor Bancu, scrie Agerpres.

CSM Politehnica Iaşi - Universitatea Craiova 1-4 (1-0), Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi

Au marcat: Alin Roman (44), respectiv Jovan Markovic (66), Andrei Ivan (78), Alexandru Mitriţă (90), Ante Roguljic (90+4).

Cartonaş roşu: Alin Roman (Poli Iaşi, 59).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei);

arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mihai Marius Marica (Bistriţa);

al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Arbitru video: Marcel Bîrsan (Bucureşti);

arbitru asistent video: Stelian Slabu (Braşov)

Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) - LPF