FCSB dominat-o pe FCU Craiova, vicecampioana a învins cu un scos zdrobitor de 3-1 în etapa inaugurală a Superligii

FCSB a început prima repriză în forță cu atacuri constante spre poarta echipei craiovene. Dominația bucureștenilor s-a confirmat într-o ploaie de goluri și ocazii. FCSB a învins cu un scor de 3-1 (2-0), la Târgu Jiu, într-un meci din etapa inaugurală a Superligii, scrie Agerpres.

Trofeu Superliga FOTO: Arhivă Adevărul

FCSB a înscris rapid, prin David Miculescu (8), în urma unui corner, apoi diferența a fost majorată de Florinel Coman (17), după ce tot el fusese faultat de portarul craiovenilor. FCSB a marcat a treia oară prin francezul Malcom Edjouma (60), dintr-o pasă a lui Andrei Cordea, ambii au intrat pe teren după pauză.

Onoarea oltenilor a fost salvată de belgianul Sekou Sidibe (74 – penalty), după ce Aurelian Chițu a fost faultat în careu de Damjan Djokovic.

FCSB a ratat mai multe ocazii importante de gol prin Coman (26) și Cordea (59), în timp ce FCU Craiova au avut ocazii prin Chițu (56) și Sidibe (89), blogat de Joyskim Dawa.

FC U 1948 Craiova - FC FCSB 1-3 (0-2), Stadion Municipal ''Constantina Diţă'' - Târgu Jiu

Au marcat: Sekou Sidibe (74 - penalty), respectiv David Miculescu (8), Florinel Coman (17 - penalty), Malcom Edjouma (60).

Arbitru: Radu Petrescu;

arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu, Radu Adrian Ghinguleac;

al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)

Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti);

arbitru asistent video: Ionuţ Coza (Cernica)

Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti)

2 După America Express, copiii Andreei Esca fac din nou echipă la Antena 1. Alexia Eram: „M-am simțit foarte bine la filmări”