FCSB l-a prezentat pe Marius Ștefănescu, fotbalistul care s-a rugat în genunchi de patron să fie lăsat să plece

FCSB a anunțat oficial transferul lui Marius Ștefănescu de la Sepsi OSK. Jucătorul de bandă dreaptă a devenit cel mai scump transfer al "roș-albaștrilor" din ultimii 2 ani. De la finalul sezonului, campioana s-a întărit cu David Kiki și pe Daniel Popa, cu care va ataca preliminariile Ligii Campionilor.

Marius Ștefănescu e unul dintre cei mai talentați jucători români. Foto Facebook

Marius Ștefănescu e unul dintre cei mai talentați jucători români. Foto Facebook

Ștefănescu a fost unul dintre cei mai curtați fotbaliști ai sezonului recent încheiat din Superliga, fiind dorit insistent de conducerea Rapidului la startul stagiunii. Patronul covăsnenilor, Laszlo Dioszegi, a rezistat ofertei giuleștenilor, dar nu a mai putut să-i refuze pe cei de la FCSB în această vară, după ce, conform unor surse, Ștefănescu s-a rugat în genunchi și a amenințat că renunță de fotbal dacă nu e lăsat să plece la echipa campioană. Astfel, patronul covăsnenilor s-a văzut nevoit să accepte oferta de 1,3 milioane de euro, deși în trecut spunea că nu va vinde vreodată un jucător la FCSB.

Pleacă în cantonamentul FCSB din Olanda

Fotbalistul care a petrecut nu mai puțin de 6 sezoane în curtea celor de la Sepsi se va alătura lotului lui Charalambous, în Olanda, și va participa alături de FCSB în preliminariile Ligii Campionilor . Marius Ștefănescu a fost cel mai important fotbalist al covăsnenilor în ultimele sezoane, marcând 37 de goluri și oferind 26 de pase decisive în cele 191 de meciuri jucate în tricoul lui Sepsi. Ștefănescu a cucerit și 4 trofee alături de fosta sa formație, două cupe și două supercupe ale României..

Mijlocașul, care va purta tricoul cu numărul 15 la FCSB, este cel mai scump transfer al FCSB în ultimii doi ani: 1,3 milioane de euro. David Miculescu și Andrea Compagno au costat, 1,7, respectiv 1,5 milioane de euro, în 2022

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic