Fifor a semnat demiterea şefului Poliţiei Române; Cătălin Ioniţă - interimar

Fifor a semnat demiterea şefului Poliţiei Române; Cătălin Ioniţă - interimar

Premierul interimar Mihai Fifor a decis demiterea şefului Poliţiei Române, chestorul Bogdan Despescu, şi numirea pe o perioadă de şase luni în această funcţie a chestorului Cătălin Ioniţă, directorul DGA din cadrul MAI.

"Prim-ministrul interimar Mihai-Viorel Fifor a semnat astăzi (miercuri - n.r.) decizia de eliberare a domnului Bogdan Despescu din funcţia de inspector general al Inspectoratului General al Poliţiei Române, cu rang de secretar de stat. Totodată, premierul interimar a semnat decizia de împuternicire, pentru o perioadă de şase luni, în funcţia de inspector general al Inspectoratului General al Poliţiei Române, cu rang de secretar de stat, a domnului Alexandru-Cătălin Ioniţă", potrivit unui comunicat al Guvernului.

Sursa citată precizează că ambele decizii ale prim-ministrului interimar au fost luate la propunerea ministrului Afacerilor Interne, Carmen Dan, şi vor intra în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial. 

 AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

5 Onestitate marca USR...