Filiala low-cost a companiei aeriene Aeroflot şi-a suspendat zborurile

Filiala low-cost a companiei aeriene Aeroflot şi-a suspendat zborurile

Compania aeriană low-cost Dobroliot, o filială a Aeroflot, a anunţat duminică suspendarea zborurilor sale în contextul noilor sancţiuni introduse contra Rusiei de UE, care acuză Moscova că este implicată în războiul din Ucraina.

Filiala low-cost a companiei aeriene Aeroflot şi-a suspendat zborurile (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Compania aeriană Dobroliot suspendă temporar zborurile începând cu 4 august 2014 (...), din cauza unor sancţiuni economice ale Uniunii Europene", a anunţat compania într-un comunicat.

"Mai mulţi contractanţi europeni au refuzat să-şi îndeplinească obligaţiile" luate faţă de Dobroliot, anulând contractele de leasing, mentenanţă tehnică şi asigurare a avioanelor, care au fost încheiate cu Dobroliot, o filială a Aeroflot, cea mai importantă companie aeriană din Rusia, potrivit comunicatului.

"În faţa acestor presiuni fără precedent (...), Dobroliot se vede obligată să-şi suspende zborurile şi vânzarea biletelor", anunţă compania aeriană.

UE a anunţat marţi noi sancţiuni contra Moscovei, pe care o acuză de implicare în războiul din Ucraina. Acestea sunt cele mai importante sancţiuni introduse contra Rusiei de la sfârşitul Războiului Rece.

Compania aeriană Dobroliot a efectuat primul său zbor în iunie de la Moscova la Simferopol, capitala Peninsulei ucrainene Crimeea, alipită în martie la Rusia.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Ciprian Ciucu este noul primar al Bucureștiului!

2 LIVE Rezultate alegeri Primăria București / Ciprian Ciucu, câștigător detașat al fotoliului de primar general

3 Dezvăluiri bombă. Numele femeilor celebre care îl „vizitau” pe Adrian Mutu, după transferul în Anglia. „Pe asta n-am mai spus-o. A fost acolo”

4 LIVE Alegeri București / Sub 600.000 de bucureșteni și-au ales primarul

5 BREAKING „O candidată de gen feminin, prioritate absolută la tineri”