Firea la Muncă, Dîncu la Apărare

Potrivit informațiilor G4Media, în urma negocierilor pentru formarea noului guvern de coaliție PSD-PNL-UDMR, social-democrații au avut o ședință de lucru, fiind vehiculate primele nume de potențiali miniștri.

Mai precis, social-democrații mizează să preia Ministerul Sănătății, iar ca primă variantă a fost propus deputatul Alexandru Rafila.

Pentru ministerul Apărării a fost propus senatorul Vasile Dîncu, în timp ce deputatul Sorin Grindeanu este vizat pentru Ministerul Transporturilor.

A fost avansat, de asemenea, și numele lui Adrian Chesnoiu pentru Ministerul Agriculturii.

Pentru funcția de ministru al Finanțelor au fost vehiculate două nume: Adrian Câciu și Leonardo Badea.

Liderul social-democrat, Marcel Ciolacu a subliniat joi seara că în cazul în care un partid preia mandatul de premier, celălalt partid va prelua mandatul de ministru al Finanțelor. Conform informațiilor G4Media, social-democrații i-au informat pe liberali că dacă Nicolae Ciucă rămâne premier, PSD va lua funcția de ministru al Finanțelor.

Pentru Ministerul Muncii a fost propusă Gabriela Firea.


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

3 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

4 Foarte interesante amănunte...

5 BREAKING Bombă în PSD! / Rafila s-a opus de la bun început oricărei renegocieri cu Pfizer. Proba este o adresă către premierul Ciucă