Fotbal - CM 2018: Trippier a marcat cel mai rapid gol din ultimii 60 de ani într-o semifinală

Kieran Trippier, fundaşul selecţionatei Angliei, a marcat cel mai rapid gol din ultimele şase decenii într-o semifinală de Cupă Mondială de fotbal, miercuri seara la Moscova, în partida pierdută în faţa Croaţiei (1-2), informează agenţia EFE.

Trippier a deschis scorul în minutul 5 al jocului de pe stadionul Lujiniki cu o execuţie perfectă din lovitură liberă, la care portarul croat Danijel Subasic nu a putut face nimic.

Reuşita fotbalistului croat este a patra în ierarhia celor mai rapide goluri din istoria Mondialului de fotbal marcate în semifinale. În fruntea listei se află suedezul Arne Nyberg, care a reuşit să înscrie după doar 35 de secunde de joc împotriva Ungariei, la ediţia din 1938. Brazilianul Vava a marcat, la rândul său, după doar două minute de la startul partidei cu Franţa, de la CM 1958, în timp ce iugoslavul Djordje Vujadinovic a avut nevoie de patru minute pentru a deschide scorul în faţa Uruguayului, în 1930.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia