Fotbal - Copa America: Argentina a învins Bolivia cu 4-1; Uruguay, calificată în sferturi

Selecţionata de fotbal a Argentinei, condusă de un Lionel Messi ''magic'', a zdrobit Bolivia cu scorul de 4-1, luni, la Cuiaba, în ultimul său meci din Grupa A a competiţiei Copa America.

Vedeta Barcelonei a reuşit o ''dublă'' (33 - penalty, 42), graţie căreia a ajuns la 75 de goluri marcate în 148 de selecţii, devenind cel mai selecţionat jucător din reprezentativa Argentinei, dar şi cel mai bun marcator.

Pentru echipa albiceleste au mai înscris Alejandro Gomez (6) şi Lautaro Martinez (65), iar golul de onoare al bolivienilor, care au suferit a patra înfrângere, a fost reuşit de Erwin Saavedra (60).

Argentina, care a ajuns la zece meciuri consecutive fără înfrângere, va înfrunta în sferturile de finală echipa Ecuadorului, sâmbătă, la Goiania.

Pe Arena Pantanal au evoluat echipele:
Bolivia: Carlos Lampe - Diego Bejarano, Adrian Jusino, Luis Haquin, Roberto Fernandez (Diego Wayar, 81) - Erwin Saavedra (Moises Villarroel, 85), Ramiro Vaca, Leonel Justiniano - Boris Cespedes (Jose Sagredo, 61) - Gilbert Alvarez (Rodrigo Ramallo, 61), Jeyson Chura (Henry Vaca, 61). Selecţioner: Cesar Farias.
Argentina: Franco Armani - Gonzalo Montiel, German Pezzella, Lizandro Martinez, Marcos Acuna - Guido Rodriguez (Leandro Paredes, 71), Exequiel Palacios (Nicolas Dominguez, 71), Angel Correa (Giovani Lo Celso, 64) - Lionel Messi, Sergio Aguero (Lautaro Martinez, 63), Alejandro Gomez (Julian Alvarez, 56). Selecţioner: Lionel Scaloni.

În celălalt meci al grupei, Uruguayul a învins Paraguayul cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Edinson Cavani (20), din penalty, iar în sferturi va întâlni echipa Columbiei.

În ciuda scorului strâns, echipa antrenată de Oscar Washington Tabarez a dominat ostilităţile, însă nu a reuşit să înscrie decât o dată.

Şi echipa Paraguayului s-a calificat în sferturi, urmând să joace vineri contra reprezentativei statului Peru.

Pe stadionul Olimpic Nilton Santos din Rio de Janeiro au evoluat echipele:
Uruguay: Fernando Muslera - Nahitan Nandez, Jose Maria Gimenez, Diego Godín (Sebastian Coates, 46), Matias Vina - Federico Valverde (Lucas Torreira, 75), Matias Vecino (Martin Caceres, 56), Rodrigo Bentancur - Nicolas de la Cruz, Edinson Cavani (Luis Suarez, 66), Giorgian de Arrascaeta (Facundo Torres, 66). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Paraguay: Antony Silva - Alberto Espinola (David Martinez, 56), Robert Rojas, Junior Alonso, Omar Alderete - Gaston Gimenez (Richard Sanchez, 74), Mathias Villasanti, Braian Samudio (Andres Cubas, 74), Miguel Almiron (Oscar Romero, 33) - Gabriel Avalos (Carlos Gonzalez, 56), Angel Romero. Selecţioner: Eduardo Berizzo.

În clasamentul final al grupei, Argentina a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Uruguay, 7 puncte, Paraguay, 6 puncte, Chile, 5 puncte, Bolivia, 0 puncte.

Tabloul sferturilor de finală
Vineri 2 iulie
Peru - Paraguay (Olimpico Pedro Ludovico - Goiania, sâmbătă în România, 00:00)
Brazilia - Chile (Estadio Nilton Santos - Rio de Janeiro, sâmbătă, 03:00)

Sâmbătă 3 iulie
Columbia - Uruguay (Estadio Nacional Mané Garrincha - Brasilia, duminică, 01:00)
Argentina - Ecuador (Olimpico Pedro Ludovico - Cuiaba, duminică, 04:00)

AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...

3 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...