Fotbal - Copa America: Brazilia a învins cu 3-0 Venezuela în meciul de deschidere

Selecţionata Braziliei a învins cu scorul de 3-0 reprezentativa Venezuelei, în primul meci din cadrul turneului Copa America la fotbal, disputat duminică pe stadionul Mane Garrincha din Brasilia, cu porţile închise.

Selecao a deschis scorul în prima repriză, prin Marquinho, iar apoi şi-a majorat avantajul după pauză, prin starul Neymar, care a transformat o lovitură de la 11 metri (63), ajungând la un total de 67 de goluri înscrise în tricoul naţionalei ţării sale. Neymar se află acum la doar zece reuşite de cel mai bun marcator din istoria naţionalei Braziliei, legendarul Pele.

Rezultatul final al acestui meci, contând pentru Grupa B a competiţiei, a fost stabilit de Gabriel Barbosa "Gabigol", în minutul 88.

Venezuela, decimată de cazurile de Covid-19 din cadrul lotului său, a încercat să se apere cât mai compact şi să reducă proporţiile scorului, în duelul cu cvintupla campioană mondială.

Brazilia: Alisson Becker - Danilo, Eder Militao, Marquinhos, Renán Lodi (Alex Sandro, 46) - Casemiro, Fred (Fabinho, 84), Lucas Paquetá (Everton Ribeiro, 46), Neymar - Richarlison (Gabriel Barbosa 'Gabigol', 64), Gabriel Jesus (Vinicius Junior, 84). Selecţioner: Tite.
Venezuela: Joel Graterol - Francisco La Mantía, Luis Del Pino Mago, Adrian Martínez, Yohan Cumana - Junior Moreno, Bernaldo Manzano (Richard Celis, 75), Alexander Gonzalez (Ronald Hernandez, 90), Cristian Casseres Jr. (Edson Castillo, 83) - Jose Martínez, Fernando Aristeguieta (Sergio Cordova, 76). Selecţioner: Jose Peseiro.

În cealaltă partidă din această grupă, disputată duminică seara, pe Arena Pantanal din Cuiaba, Columbia s-a impus la limită, cu 1-0, în faţa Ecuadorului, printr-un gol marcat de Edwin Cardona în minutul 42.

Au jucat echipele:
Colombia: David Ospina - Daniel Munoz, Yerry Mina, Oscar Murillo (Davinson Sanchez, 80), Yairo Moreno (William Tesillo, 45+5) - Wilmar Barrios, Matheus Uribe (Sebastian Perez, 60), Juan Guillermo Cuadrado, Edwin Cardona (Gustavo Cuellar, 80) - Miguel Borja (Duvan Zapata, 60), Rafael Santos Borre. Selecţioner: Reinaldo Rueda.
Ecuador: Pedro Ortiz - Angelo Preciado, Robert Arboleda, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Moises Caicedo (Damian Díaz, 79), Jhegson Mendez, Gonzalo Plata (Ayrton Preciado, 68), Fidel Martinez (Angel Mena, 58) - Michael Estrada (Jordy Caicedo, 68), Enner Valencia. Selecţioner: Gustavo Alfaro.

Luni (marţi în România) sunt programate primele două jocuri din Grupa A a turneului Copa America: Argentina - Chile (la Rio de Janeiro) şi Paraguay - Bolivia (la Goiania)

Turneul trebuia să aibă loc iniţial în 2020, dar a fost amânat cu un an din cauza pandemiei de coronavirus şi urma să fie găzduit iniţial de Columbia şi Argentina, dar a fost mutat luna trecută în Brazilia.

Confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL) a fost nevoită să renunţe la meciurile găzduite de Columbia din cauza mişcărilor sociale din această ţară, în timp ce Argentina s-a retras ca urmare a crizei sanitare generate de pandemia de coronavirus
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

4 Fostul slugoi al Elenei Udrea și-a cumpărat o vilă de 352 de metri pătrați în Belgia