Fotbal - Europa League: Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi, printre protagoniştii meciului Slavia Praga - Rangers

Fotbaliştii români Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi s-au numărat printre protagoniştii meciului dintre Slavia Praga şi Glasgow Rangers, terminat la egalitate, 1-1, joi seara, în capitala Cehiei, în prima manşă a optimilor de finală ale Europa League.

Stanciu a deschis scorul în min. 7, cu un şut superb în diagonală, care l-a surprins pe portarul McGregor. Internaţionalul român a fost aproape de a repeta execuţia în min. 34, dar mingea a trecut pe lângă ţintă.

Rangers a egalat în min. 36, prin fundaşul suedez Helander, care a îndeplinit o simplă formalitate la mingea centrată în faţa porţii de Hagi.

Hagi a fost înlocuit în min. 63, iar Stanciu în min. 76.

Gazdele au ratat două mari ocazii pe final, prin Lingr (89) şi Masopust (90), portarul McGregor având intervenţii salvatoare.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan, care a smuls un egal pe ''Old Trafford'' cu Manchester United, 1-1. ''Diavolii roşii'' au deschis scorul prin Amad Diallo (50), dar rossoneri au egalat în minutele adiţionale (90+2), prin fundaşul danez Kjaer. United a avut şi o bară, prin Maguire (38).

Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă pe teren propriu de Villarreal cu scorul de 2-0.

Ajax a făcut un pas mare spre sferturile de finală, prin victoria la scor de forfait cu Young Boys Berna, 3-0.

Rezultate:
Ajax Amsterdam - Young Boys Berna 3-0
Au marcat: Davy Klaassen 62, Dusan Tadic 82, Brian Brobbey 90+2.

Dinamo Kiev - Villarreal 0-2
Au marcat: Pau Torres 30, Raul Albiol 52.

Manchester United - AC Milan 1-1
Au marcat: Amad Diallo 50, respectiv Simon Kjaer 90+2.

Slavia Praga - Glasgow Rangers 1-1
Au marcat: Nicolae Stanciu 7, respectiv Filip Helander 36.

Joi seara au loc şi partidele (22:00):
Granada - Molde
Olympiakos Pireu - Arsenal Londra
AS Roma - Şahtior Doneţk
Tottenham Hotspur - Dinamo Zagreb

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 18 martie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”