Fotbal - Liga I: Academica Clinceni - Chindia Târgovişte 0-0

Academica Clinceni a remizat acasă cu Chindia Târgovişte, scor 0-0, sâmbătă, în etapa a treia a Ligii I de fotbal.

Portarii au ieşit în evidenţă în această întâlnire, destul de spectaculoasă. În prima repriză, Academica a fost periculoasă mai ales prin Dumitru (minutele 4 şi 31) şi Paşov (bară, minutul 24). Oaspeţii au avut şansa golului în min. 19, prin Neguţ, şi min. 37, prin Piţian.

Daniel Florea, de la Chindia, a ratat în minutul 49 un penalty dictat după un fault comis chiar asupra lui. Goalkeeperul Octavian Vâlceanu a respins, faza a continuat, iar Popa a înscris, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au fost aproape de gol şi în min. 60, când Dumitraşcu a trimis o centrare cu efect, care a lovit bara.

Portarul Dinu Moldovan a salvat-o pe Chindia la şuturile lui Boiciuc din min. 58, şi Ceandarov (61). Patru minute mai târziu, Moldovan a fost salvat de transversală la şutul lui Achim.

Cristian Tănase, fostul jucător al lui FCSB, a debutat la echipa din Clinceni, fiind introdus pe teren în min. 66.

Chindia are 4 puncte şi este provizoriu pe poziţia a 6-a a clasamentului. Academica, fără victorie în noul sezon, are 2 puncte, ocupând locul 11.

Academica Clinceni - AFC Chindia Târgovişte 0-0 (Clinceni Arena - Clinceni)
Penalty ratat: Daniel Florea (Chindia, 49)
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), Adrian Vornicu (Iaşi); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observator: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA

AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu