Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - CFR Cluj 3-2

Astra Giurgiu a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 3-2 (1-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-o partidă din cadrul etapei a 8-a a Ligi 1 de fotbal.

Campioana a deschis scorul prin Adrian Păun (27), la vinclu, dar Astra a egalat înainte de pauză, prin fundaşul muntenegrean Risto Radunovic (38 - penalty), după un fault comis de Mike Cestor, fost jucător al giurgiuvenilor.

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, a fost eliminat în min. 42.

Astra a trecut în avantaj după pauză, prin Valentin Gheorghe (57), din lovitură liberă, iar apoi oaspeţii au rămas în zece oameni, Mario Camora primind al doilea cartonaş galben (58).

Portarul Cosmin Vâtcă (62) a fost eliminat pentru lovirea lui Radunovic, iar muntenegreanul a marcat din nou din penalty (62).

Astra a mai avut o bară, prin Valentin Gheorghe (83).

CFR a pierdut primul meci din acest campionat şi şansa de trece pe primul loc, ocupat de Gaz Metan.

AFC Astra Giurgiu - FC CFR 1907 Cluj 3-2 (1-1), stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Au marcat: Risto Radunovic (38 - penalty, 62 - penalty), Valentin Gheorghe (57), respectiv Adrian Păun (27, 90+1).
Cartonaşe roşii: Mario Camora (CFR, 58), Cosmin Vâtcă (CFR, 62).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Viorel Ilinca (Piteşti)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...