Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - Dinamo 1-4

Dinamo București a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 4-1 (2-0), sâmbătă seara, în deplasare, într-o partidă din prima etapă a Ligii I de fotbal.

Francezul Eddy Harlem Gnohere a reușit o triplă (23 — penalty, 69 — penalty, 76), celălalt gol al lui Dinamo fiind reușit de Valentin Lazăr (44), din pasa aceluiași Gnohere. Pentru campioana României a punctat Fernando Boldrin (49 — penalty).

Dinamo a mai avut o bară, prin Dorin Rotariu (46).

Croatul Antun Palic a scos ambele penalty-uri ale lui Dinamo, după faulturi comise de Takayuki Seto și Cristian Oros. Miha Mevlja l-a faultat pe Daniel Niculae (intrat la pauză), la penalty-ul giurgiuvenilor.

Alexandru Stan, intrat la pauză, a primit cartonașul roșu în minutul 74, pentru un fault periculos la Lazăr.

Astra Giurgiu — FC Dinamo București 1-4 (0-2), stadion ''Marin Anastasovici'' — Giurgiu

Au marcat: Fernando Boldrin (49 — penalty), respectiv Eddy Harlem Gnohere (23 — penalty, 69 — penalty, 76), Valentin Lazăr (44).

Cartonaș roșu: Alexandru Stan (Astra, 74).

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș)

Observatori: Cristian Nica (Ploiești) — CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) — LPF

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)