Fotbal - Liga I: Chindia Târgovişte - FC Voluntari 1-0

Chindia Târgovişte a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 1-0 (1-0), luni, pe teren propriu, la Buzău, într-un meci din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marco Dulca (28), iar echipa antrenată de Emil Săndoi rămâne în cursa pentru play-off cu acest succes.

Ilfovenii au presat după pauză în căutarea egalării şi au avut două mari ocazii în acelaşi minut, 68, când Ivan Pesic a reluat spre poartă, portarul Mihai Aioani a respins, iar Gabriel Tamaş nu a reuşit să înscrie din 6 metri, fiind contrat de una adversar.

Antrenorul echipei din Voluntari, Bogdan Andone, a primit două cartonaşe galbene consecutive pentru proteste în min. 86, iar apoi pe cel roşu, fiind trimis în tribune.

Chindia a ratat în final şansa de a-şi mări avantajul, prin Cristian Cherchez, în poziţie ideală de gol.

Chindia are un singur eşec în ultimele cinci etape, trei victorii şi un egal, precum şi un singur gol încasat.

FC Voluntari venea după trei victorii şi un egal în ultimele patru etape.

AFC Chindia Târgovişte - FC Voluntari 1-0 (1-0), Stadion Gloria - Buzău
A marcat: Marco Dulca (28).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) - CCA, Bogdan Buhuş (Vaslui) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)