Fotbal - Liga I: CS Universitatea Craiova - FCSB 0-1, în play-off

FCSB (fosta FC Steaua) a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, la Drobeta-Turnu Severin, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Eddy Harlem Gnohere (73), introdus după pauză. Francezul a marcat cu capul din apropiere, în urma unei recentrări a lui Marko Momcilovic.

Universitatea a ratat cele mai mari ocazii ale sale în prima repriză, prin Andrei Ivan (10, 19, 28), Filip Jazvic (15)

În minutul, într-un duel între Bălașa și Ivan, atacantul a fost lovit cu cotul în cap și și-a pierdut pentru scurt timp cunoștința, salvatoare fiind intervenția portarului Florin Niță, care l-a întors pe o parte și a avut grijă să nu își înghită limba. După ce a primit îngrijiri medicale, inclusiv salvarea intrând pe gazon, Ivan a putut continua meciul.

FCSB a dominat jocul după pauză, iar portarul Calancea a respins din fața lui Pleașcă, o minge deviată de zid, la lovitura liberă executată de Denis Alibec (49).

În min. 68, gazdele au cerut penalty, la un duel în care Gabi Enache a părut că îl ține pe atacantul Simon Măzărache.

Gnohere a avut o bară (71), iar două minute mai târziu a reușit să deschidă scorul.

Gazdele și-au mai creat o fază periculoasă, dar portarul Florin Niță a respins cu prețul unei accidentări mingea reluată cu capul de Gustavo la colțul scurt (79).

Pe contraatac, Gnohere a mai avut o mare ocazie de gol, în min. 90, iar Jakolis a ratat și el (90+3).

FCSB a revenit pe primul loc după acest succes, al treilea consecutiv în play-off.

CSU Craiova are o singură victorie în ultimele cinci partide (două egaluri, două eșecuri). CSU Craiova a pierdut trei din ultimele patru partide de acasă.

Steaua a câștigat toate cele trei meciuri din acest campionat cu CSU Craiova, 2-1 în sezonul regulat, acasă și deplasare, 1-0 în play-off.

CS Universitatea Craiova — FCSB 0-1 (0-0), stadion "Municipal'' — Drobeta-Turnu Severin
A marcat: Eddy Harlem Gnohere (73).
Arbitru: Marius Avram (București); arbitri asistenți: Vasile Marinescu (București), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: George Rădulescu (București)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) — CCA, Marcel Vasile (București) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

5 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?