Fotbal - Liga I: CSM Poli Iaşi - FC Hermannstadt 0-2

FC Hermannstadt a învins-o în deplasare pe CSM Politehnica Iaşi cu scorul de 2-0 (2-0), vineri, în primul meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Tsoumou a deschis scorul în minutul 22 după o acţiune personală. În min. 38, portarul Cobrea a respins lovitura liberă executată de Dâlbea, iar Dumitriu a urmărit şi a înscris.

FC Hermannstadt, la al doilea său meci cu Vasile Miriuţă ca antrenor, a obţinut prima sa victorie după şapte meciuri. Poli Iaşi a ajuns la a patra înfrângere consecutivă.

Tsoumou a avut o ocazie uriaşă în min 31. Sibienii au avut de asemenea şanse importante prin Blănaru (50) şi Dumitriu (52).

Goalkeeperul oaspeţilor, Căbuz, s-a remarcat la şutul lui Sin (83). Trei minute mai târziu, gazdele au avut cea mai mare ocazie, şutul lui Andrei Cristea lovind transversala.

FC Hermannstadt are acum 11 puncte, dar rămâne pe locul 13, penultimul. CSM Poli Iaşi, cu 14 puncte, este pe locul 10.

CSM Poli Iaşi - AFC Hermannstadt 0-2 (0-2), stadion "Emil Alexandrescu" - Iaşi
Au marcat: Juvhel Tsoumou (22), Lucian Dumitriu (38)
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti) - LPF
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!