Fotbal - Liga I: Dinamo - CS Universitatea Craiova 2-1

Dinamo București a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de slovacul Adam Nemec (5, 14), în timp ce pentru olteni a marcat brazilianul Gustavo Vagenin (74).

CSU Craiova a avut trei bare în decurs de un minut (29), prin Andrei Ivan, Alex Băluță și dinamovistul Romera.

Dinamo a ratat o ocazie uriașă prin Hanca (56), care a tras în portarul Pedro Mingote din 6 metri, iar un minut mai târziu Simon Măzărache a fost aproape de gol la poarta cealaltă.

Meciul s-a desfășurat în fața a 10.442 de spectatori.

CSU Craiova este la al treilea eșec consecutiv în campionat, după cele cu FC Botoșani și Steaua.

La formația craioveană a debutat în acest meci fundașul francez Alexandre Barthe, intrat la pauză în locul croatului Renato Kelic.

În ultimele trei sezoane, de când Craiova se află în Liga I, bilanțul celor două formații este egal, două victorii de fiecare parte și două egaluri. În turc, CSU Craiova s-a impus cu scorul de 2-1.

FC Dinamo București — CS Universitatea Craiova (2-0), "Arena Națională" — București
Au marcat: Adam Nemec (5, 14), respectiv Gustavo Vagenin (74).
Andrei Ivan (CSU Craiova) a ratat un penalty în min. 74 (a apărat Jaime Penedo).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) — CCA, Iuliuss Nemțeanu (București) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...