Fotbal - Liga I: Dinamo Bucureşti - FC Hermannstadt 2-1

Dinamo Bucureşti a învins-o in extremis pe nou-promovata FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă, într-un meci din etapa a şasea a Ligii I de fotbal.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de portughezul Diogo Salomao (4) şi croatul Ivan Pesic (90+4), sibienii reuşind egalarea imediat după pauză prin congolezul Jordan Nkololo (48).

Dinamo a controlat prima repriză, a marcat rapid un gol, iar apoi a trimis mingea în bară de două ori, prin Daniel Popa (13) şi Sergiu Popovici (24).

Oaspeţii au egalat după pauză, dar la scurt timp au rămas în zece oameni (55), atacantul congolez Juvhel Tsoumou primind două cartonaşe galbene în decurs de un minut. Croatul Pesic, introdus în min. 75, a marcat golul victoriei din pasa lui Dan Nistor.

Dinamo are trei victorii în acest campionat, toate obţinute acasă, în timp ce FC Hermannstadt a pierdut toate cele trei partide jucate în deplasare.

FC Dinamo Bucureşti - AFC Hermannstadt 2-1 (1-0), Stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat: Diogo Salomao (4), Ivan Pesic (90+4), respectiv Jordan Nkololo (48).
Cartonaş roşu: Juvhel Tsoumou (FC Hermannstadt, 55).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

5 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren