Fotbal - Liga I: Farul Constanţa - Universitatea Craiova 0-3, în play-off

Universitatea Craiova a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, în deplasare, la Ovidiu, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Universitatea a tranşat disputa încă din prima repriză, când a marcat prin Jovan Markovic (15, 45+2) şi Ştefan Baiaram (37). Craiovenii şi-au creat o mulţime de ocazii clare de gol şi după pauză, dar Elvir Koljic, Ştefan Baiaram şi Andrei Ivan le-au ratat cu seninătate.

Farul a încheiat meciul în zece oameni, Adrian Petre fiind eliminat în min. 90 pentru o intrare dură la portarul Mirko Pigliacelli.

Antrenorul Universităţii, Laurenţiu Reghecampf, a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene consecutive, în min. 48, din cauza protestelor faţă de arbitrul Cătălin Popa.

Universitatea a reuşit a treia sa victorie consecutivă. Farul a suferit a treia sa înfrângere în play-off.

În sezonul regulat, fiecare formaţie a câştigat meciul de acasă cu 1-0.

FC Farul Constanţa - Universitatea Craiova 0-3 (0-3), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu
Au marcat:
Jovan Markovic (15, 45+2), Ştefan Baiaram (37).
Cartonaş roşu: Adrian Petre (Farul, 90).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Universitatea Craiova /Facebook

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol