Fotbal - Liga I: FC Botoşani - Astra Giurgiu 1-1

FC Botoşani a terminat la egalitate cu Astra Giurgiu, 1-1 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin italianul Mattia Montini (55), la doar câteva secunde de la intrarea sa pe gazon şi după ezitări în lanţ ale apărării gazdă. FC Botoşani a egalat prin francezul Hamidou Keyta (69 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind obţinută de sirianul Mahmoud Al-Mawas, şutul său fiind atins cu mâna de Constantin Dima.

Botoşănenii au fost privaţi de un alt penalty, în prima repriză, când mingea a atins mâna lui David Bruno (43).

Portarul oaspeţilor, David Lazar, a fost omul providenţial pentru acest egal obţinut de Astra, el remarcându-se în special în prima repriză. Lazar a respins în bară şutul lui Jonathan Rodriguez (17), a avut un reflex incredibil la şutul lui Keyta (20) din centrul careului, a fost la post la şutul lui Al-Mawas din 7 metri (30) şi l-a blocat pe Andrei Chindriş (36).

Moldovenii au mai ratat prin Denis Haruţ (74) şi Keyta (90).

FC Botoşani a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, două eşecuri şi trei egaluri (la rând).

Astra este la al patrulea meci consecutiv de campionat fără eşec, o victorie şi trei egaluri.

AFC Botoşani - AFC Astra Giurgiu 1-1 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Hamidou Keyta (69 - penalty), respectiv Mattia Montini (55).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Vlad Baban (Iaşi)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Valentin Mateescu (Ploieşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Va fi asfaltat cel mai vechi drum din țară, o variantă mai scurtă cu 30 de km la Valea Oltului!

2 Florin Călinescu, dividende de peste un milion de lei...

3 Primul general român format la Harvard răspunde unei întrebări presante. Ce șanse mai are Ucraina să învingă Rusia