Fotbal - Liga I: FC Botoşani - Dinamo 2-3, în play-out

FC Dinamo Bucureşti a obţinut o victorie nesperată, 3-2 (2-1) cu FC Botoşani, vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Dinamo a deschis scorul prin francezul Balthazar Pierret (7), la primul său gol marcat în Liga I, dar a fost egalată de brazilianul Jaja Silva (31). Pierret a reuşit dubla în finalul primei reprize (44), dar a fost eliminat la scurt timp (min. 45+1), primind al doilea cartonaş galben deoarece a revenit pe teren fără acceptul arbitrului. În acelaşi timp a fost eliminat şi antrenorul secund al lui Dinamo, Sebastian Moga.

FC Botoşani a egalat din nou după pauză, prin Mihai Roman II (54), în urma unui corner, dar Dinamo a dat lovitura în inferioritate numerică, pe contraatac, prin Geani Creţu (68), lansat excelent de Cosmin Matei.

Dinamo a reuşit a treia sa victorie în deplasare în play-out. De asemenea, Dinamo are trei victorii consecutive.

FC Botoşani venea după trei victorii la rând.

În sezonul regulat, FC Botoşani s-a impus în ambele partide, cu 2-1 în deplasare şi 4-0 acasă.

După acest succes, Dinamo (locul 8) s-a apropiat la un singur punct de Chindia (locul 7).

AFC Botoşani - FC Dinamo Bucureşti 2-3 (1-2), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat:
Jaja Silva (31), Mihai Roman II (54), respectiv Balthazar Pierret (7, 44), Geani Creţu (68).
Cartonaş roşu: Balthazar Pierret (Dinamo, 45+1).
Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti); arbitri asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi), Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...