Fotbal - Liga I: FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş 2-1

FC Botoşani a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

FC Botoşani a deschis scorul prin Mihai Roman (61), dar oaspeţii au reuşit egalarea prin fundaşul brazilian Yuri Matias (73), din centrarea lui Ronaldo Deaconu. Gazdele au marcat golul victoriei prin mijlocaşul francez Malcom Edjouma (84), cu un şut pe spate.

Oaspeţii au mai avut trei ocazii mari de gol, prin Christian Irobiso (12, 25) şi Răzvan Trif (53), în timp ce botoşănenii au mai ratat prin Hervin Ongenda (42).

FC Botoşani e neînvinsă de patru etape, în care are trei egaluri şi o victorie.

Gaz Metan are o victorie în ultimele cinci etape, un egal şi trei înfrângeri.

FC Botoşani a câştigat şi în tur, cu 1-0.

AFC Botoşani - CS Gaz Metan Mediaş 2-1 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Mihai Roman I (61), Malcom Edjouma (84), respectiv Yuri Matias (73).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

* Sursa foto: Gaz Metan Mediaș / Facebook.com


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

4 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania

5 Serviciile de informații americane, îngrijorate de arsenalul subteran de rachete al Iranului