Fotbal - Liga I: FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-1

FC Botoşani a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (2-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a 16-a a Ligii 1 de fotbal.

FC Botoşani a făcut o primă repriză foarte bună şi a speculat erorile din apărarea craioveană, marcând prin italianul Diego Fabbrini (25), cu un şut la colţul scurt, la vinclu, şi prin Lorand Fulop (35), care a scăpat din marcajul lui Isaac Donkor şi a reluat cu capul din faţa portarului Mirko Pigliacelli (35), la centrarea din ''rabona'' a lui Mihai Roman II, jucător împrumutat de Universitatea la Botoşani.

Universitatea a dominat repriza secundă şi a reuşit să reducă din diferenţă, în urma golului înscris de Alexandru Mateiu (79).

Oaspeţii, care au ratat câteva ocazii mari de gol, au cerut penalty-uri în min. 52, pentru henţ în careu la Sebastian Chitoşcă, şi în min. 87, pentru ţinere la Dominik Glavina.

FC Botoşani a învins-o în toate cele şase meciuri de acasă pe Universitatea Craiova. În tur scorul a fost egal, 2-2.

Antrenorul Liviu Ciobotariu a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei FC Botoşani.

Universitatea era neînvinsă de şapte etape, în care a înregistrat patru victorii şi trei egaluri. Craiovenii câştigaseră precedentele două meciuri în deplasare cu 3-0.

FC Botoşani venea după două eşecuri acasă şi un egal în deplasare.

AFC Botoşani - Universitatea Craiova 2-1 (2-0), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Diego Fabbrini (25), Lorand Fulop (35), respectiv Alexandru Mateiu (79).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina)
Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)