Fotbal - Liga I: FC U Craiova - FC Botoşani 3-2

FC U Craiova a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 3-2 (2-2), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin Claudiu Bălan (15), cu un şut printre picioarele portarului Eduard Pap. FC Botoşani a egalat prin Mihai Roman II (17), jucător crescut de clubul din Bănie.

Argentinianul Juan Bauza a adus din nou în avantaj echipa antrenată de Nicolo Napoli (22), după o eroare comisă de fundaşul camerunez Joyskim Dawa. La pauză scorul a fost egal, Mihai Roman II reuşind dubla (41).

Atacantul italian Andrea Compagno (78) a marcat golul victoriei ''alb-albaştrilor'', la trei minute de la intrarea sa pe teren, cu un şut din întoarcere.

FC Botoşani a avut o bară, prin Dawa (82).

FC U Craiova are două victorii şi un egal în ultimele trei etape.

FC Botoşani era neînvinsă de opt etape, în care obţinuse trei victorii şi cinci egaluri.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

FC U Craiova - AFC Botoşani 3-2 (2-2), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat: Claudiu Bălan (15), Juan Bauza (22), Andrea Compagno (78), respectiv Mihai Roman II (17, 41).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Adrian Pitu (Constanţa) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

* Sursa foto: Fotbal Club Universitatea 1948 / Facebook.com