Fotbal - Liga I: FC Viitorul - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 4-1

FC Viitorul Constanţa a învins-o pe ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 4-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus fără probleme într-un meci în care Sepsi OSK a jucat mai bine de o repriză în nouă oameni, Răzvan Tincu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene în min. 33, iar algerianul Rachid Bouhenna, în min. 36.

Virgil Ghiţă (4), Louis Munteanu (52), Rivaldinho (79) şi Cosmin Matei (86 - penalty) au marcat pentru constănţeni, în timp ce slovacul Pavol Safranko (27) a marcat primul său gol pentru Sepsi OSK. Penalty-ul a fost acordat în mod eronat pentru presupus henţ la Jacob Adebandjo.

Meciul a consemnat debutul antrenorului Leo Grozavu pe banca echipei covăsnene.

FC Viitorul a urcat pe locul secund după acest succes. În tur, scorul a fost egal, 2-2.

Sepsi OSK nu a mai câştigat de şapte etape în campionat, având trei egaluri şi patru înfrângeri. FC Viitorul e neînvinsă de trei etape, în care a înregistrat două victorii şi un egal.

FC Viitorul e neînvinsă acasă în acest campionat, cu opt victorii şi un egal.

FC Viitorul Constanţa - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 4-1 (1-1), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu
Au marcat: Virgil Ghiţă (4), Louis Munteanu (52), Rivaldinho (79), Cosmin Matei (86 - penalty), respectiv Pavol Safranko (27).
Cartonaşe roşii: Răzvan Tincu (Sepsi OSK, 33), Rachid Bouhenna (Sepsi OSK, 36).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Noi creşteri salariale la parchete / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revol…

2 Așa o fi?

3 VIDEO Noi amănunte despre atacul Ucrainei care a zguduit Moscova

4 Ce o deranjează cel mai mult la români pe o tânără venită din Taiwan: „În rest, e binișor”

5 VIDEO Avocata din Iași, Alexandra Cioată, 7 ani de închisoare pentru tentativă de omor după o cursă nebună în trafic