Fotbal - Liga I: O nouă înfrângere acasă pentru Universitatea Craiova, 0-1 cu Chindia Târgovişte

Fotbal - Liga I: O nouă înfrângere acasă pentru Universitatea Craiova, 0-1 cu Chindia Târgovişte

Universitatea Craiova, liderul la zi al Ligii I de fotbal, a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu, 0-1 (0-1) cu Chindia Târgovişte, vineri seara, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

După 0-1 cu Academica Clinceni, Universitatea a fost învinsă pe ''Ion Oblemenco'' şi de Chindia, prin golul marcat de Daniel Popa (30), dintr-un penalty uşor acordat de arbitru la un duel între Marius Constantin şi Cristian Neguţ.

Universitatea, într-o formulă inedită din cauza numeroaselor absenţe, a făcut multe greşeli în prima repriză şi a fost complet lipsită de inspiraţie la construcţie şi în atac, în faţa unei echipe compacte, care a evoluat disciplinat şi care putea câştiga chiar mai clar.

Universitatea a avut, totuşi două bare, ambele prin atacantul croat Ivan Mamut (62, 70), alte ocazii fiind ratate de Alexandru Tudorie (21), Reagy Ofosu (27), Mamut (62) şi Andrei Ivan (90+2).

Chindia a avut trei situaţie de unu la unu cu portarul, prin Neguţ (12), după o gafă a lui Paul Papp, Denis Dumitraşcu, după o eroare a lui Stephane Acka, şi din nou Neguţ (90+3).

În min. 88 a intrat la oaspeţi atacantul Mihai Costea (ex-FC Universitatea Craiova).

Universitatea, după şapte victorii în primele şapte etape, are două înfrângeri în ultimele trei meciuri.

Chindia, care venea după două înfrângeri consecutive, este la al şaselea meci în care nu primeşte gol în acest sezon.

Universitatea Craiova - AFC Chindia Târgovişte 0-1 (0-1), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
A marcat: Daniel Popa (30 - penalty).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observator CCA: Andrei Ioniţă (Bucureşti)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Universitatea Craiova /Facebook


populare
astăzi

1 Cine este familia de sibieni care deține peste 100 de proprietăți în SUA

2 Uite o știre care spune multe despre țara în care am ajuns să trăim și despre „năpârcile gen plaha” care au condus-o...

3 BREAKING Val de concedieri la început de an! / Mai multe fabrici din România își închid porțile și lasă mii de angajați fără locuri de muncă

4 „Românii par turci care vor să fie italieni”. Șocul cultural trăit de o tânără iraniancă mutată la Timișoara

5 Mișcări militare şi tensiuni în Groenlanda: SUA desfăşoară aeronave NORAD la baza Pituffik şi Danemarca trimite trupe suplimentare