Fotbal - Liga I: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Academica Clinceni 4-0

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a surclasat-o acasă pe Academica Clinceni, scor 4-0 (0-0), marţi, în ultimul meci al etapei a 20-a a Ligii I de fotbal, care a continuat din minutul 15, de la scorul de 0-0, după ce fusese întrerupt luni din cauza ceţii.

Sepsi, net superioară adversarei sale, a deschis scorul în minutul 56 prin Marius Ştefănescu, care a pătruns după o pasă a lui Pavol Safranko. Puţin înaintea acelei faze, arbitrii nu au văzut un henţ clar comis în careul oaspeţilor de Gabriel Matei, fundaşul Academicii.

Istvan Fulop a dublat în minutul 66 avantajul gazdelor, după o lovitură liberă deviată. Ştefănescu a reuşit dubla în min. 74, cu un un şut în diagonală, iar Vasvari a punctat şi el trei minute mai târziu, după o minge respinsă greşit la o lovitură liberă. Ştefănescu şi Fulop sunt la primele goluri din acest sezon.

Sepsi a avut o bară în min. 27, la o centrare a lui Fulop, fotbalist care a fost aproape de gol şi în min. 21. Ştefănescu a avut două ocazii în finalul primei reprize (43, 44), iar portarul Vâlceanu s-a remarcat la lovitura liberă a lui Vasvari (64).

Oaspeţii au avut ocazii prin Buziuc (22, 65), ultima din ele venită după o gafă a portarului Niczuly. În prima repriză, fiecare echipă a avut un gol anulat pentru ofsaid.

Ceaţa s-a lăsat din nou asupra stadionului în ultima parte a întâlnirii.

Academica şi Chindia Târgovişte, cu câte 38 de goluri primite, au cele mai slabe apărări din Liga I.

Sepsi a acumulat 22 de puncte şi ocupă locul 9, în timp ce Academica are 19 puncte şi rămâne pe poziţia a 12-a, antepenultima.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Academica Clinceni 4-0 (0-0), Stadion Municipal - Sfântu Gheorghe
Au marcat: Marius Ştefănescu (56, 74), Istvan Fulop (66), Gabriel Vaşvari (77)
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF

AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA