Fotbal: A încetat din viaţă Leopoldo Luque, unul dintre artizanii primului titlu mondial al Argentinei

Fotbal: A încetat din viaţă Leopoldo Luque, unul dintre artizanii primului titlu mondial al Argentinei

Atacantul argentinian Leopoldo Jacinto Luque, autor a mai multor goluri decisive la Cupa Mondială de fotbal din 1978, câştigată pe teren propriu de selecţionata "Albiceleste", a încetat din viaţă luni, la vârsta de 71 de ani, în urma unei crize cardiace, au anunţat surse medicale, citate de AFP.

Fostul jucător al echipelor River Plate şi Union Santa Fe fusese spitalizat la Mendoza, oraş de la poalele Anzilor din vestul ţării, după ce se infectase cu coronavirus.

Luque, autor a 22 de goluri în 45 de selecţii la echipa naţională, a marcat patru goluri la această primă Cupă Mondială câştigată de Argentina, alături de Mario Kempes şi Daniel Passarella.

În competiţia organizată sub patronajul juntei militare aflate la putere la acea vreme în Argentina, Luque a adus egalarea în primul meci câştigat cu Ungaria (2-1), a marcat golul victoriei cu Franţa (2-1) şi apoi a înscris o dublă în meciul cu Peru (6-0), care a calificat Argentina în finală.

Argentina a câştigat finala cu Olanda (3-1 după prelungiri) de pe Stadionul Monumental, al clubului River Plate, pe care Luque a strălucit cu "milionarii", înscriind 75 de goluri în 176 de meciuri şi cucerind cinci titluri de campion al Argentinei.

După retragerea din activitatea de jucător, el a antrenat mai multe cluburi din provincia Mendoza.
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

Sursa foto: Club Atlético River Plate/Facebook.com


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?