Fotbal: AC Milan - Inter Milano 2-2, în "Derby della Madonnina"

Echipele AC Milan și Internazionale Milano au terminat la egalitate, 2-2, duminică seara pe Stadionul San Siro, în "Derby della Madonnina", așa cum este supranumită tradiționala confruntare dintre cele două mari cluburi milaneze de fotbal.

Partida, contând pentru etapa a 13-a din Seria A, se îndrepta către o victorie a lui AC Milan, care a condus de două ori prin golurile spaniolului Jesus Fernandez Saez "Suso", din minutele 42 și 58, însă Inter a reușit să egaleze de fiecare dată, mai întâi prin Antonio Candreva (min. 53), iar apoi prin croatul Ivan Perisic, chiar înainte de fluierul final (min. 90+2),

Rezultatul este însă unul echitabil, deoarece Inter, cu un nou antrenor, Stefano Pioli, a dominat prima repriză a întâlnirii, însă nu a reușit să fructifice ocaziile lui Candreva, Icardi sau Perisic, în timp ce Milan a înscris la prima sa ocazie de gol.

Înaintea startului jocului, suporterii lui AC Milan i-au adus un omagiu lui Silvio Berlusconi, aflat la ultimul său derby ca președinte al grupării "rossonera", înainte de a ceda clubul unor investitori chinezi.

În urma acestui rezultat, AC Milan a egalat-o la puncte pe ocupanta locului secund, AS Roma, care s-a înclinat pe terenul formației Atalanta Bergamo (1-2). Lider se menține Juventus, care s-a impus sâmbătă, cu 3-0, în fața formației Pescara.

Sampdoria a reușit o victorie spectaculoasă cu Sassuolo, 3-2, după ce în minutul 83 era condusă la Genova cu 2-0. Quagliarella și Luis Muriel (două goluri) au întors rezultatul în finalul partidei.

Rezultate
Duminică
AC Milan — Inter Milano 2-2
Au marcat: Suso 42, 58, respectiv Antonio Candreva 53, Ivan Perisic 90+2.

Bologna — Palermo 3-1
Au marcat: Mattia Destro 20, Blerim Dzemaili 67, Federico Viviani 72, respectiv Ilja Nestorovski 9.

Crotone — Torino 0-2
Au marcat: Andrea Belotti 80, 89.
Mijlocașul Adrian Stoian a evoluat din minutul 81 pentru Crotone, în timp ce portarul Valentin Cojocaru a rămas pe banca de rezerve.

Empoli — Fiorentina 0-4
Au marcat: Federico Bernardeschi 26, 61, Josip Ilicic 47 — penalty, 67.
Portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist la Fiorentina.

Atalanta Bergamo — AS Roma 2-1
Au marcat: Mattia Caldara 62, Franck Kessie 90 — penalty, respectiv Diego Perotti 40 — penalty.

Lazio Roma — Genoa 3-1
Au marcat: Felipe Anderson 11, Lucas Biglia 57 — penalty, Wallace 65, respectiv Lucas Ocampos 52.
Cartonaș roșu: Lucas Orban (Genoa) 90+1.
Fundașul Ștefan Radu a fost integralist la Lazio.

Sampdoria — Sassuolo 3-2
Au marcat: Fabio Quagliarella 84, Luis Muriel 85, 90+1 — penalty, respectiv Federico Ricci 64, Antonino Ragusa 74.
Românul Marius Marin a fost rezervă la Sassuolo.

Sâmbătă
Juventus — Pescara 3-0
Au marcat: Sami Khedira 36, Mario Mandzukic 63, Hernanes 69.

Udinese — Napoli 1-2
Au marcat: Stipe Perica 59, respectiv Lorenzo Insigne 47, 57.

Chievo Verona — Cagliari 1-0
A marcat: Massimo Gobbi 53.

În clasament conduce Juventus Torino cu 33 puncte, urmată de AS Roma și AC Milan, cu câte 26 puncte, Lazio Roma și Atalanta — cu câte 25 puncte, Napoli — 24 puncte, Torino — 22 puncte, Fiorentina — 20 puncte etc.

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

3 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...