Fotbal: AC Milan a învins-o pe Sampdoria şi a urcat pe primul loc în campionatul Italiei

AC Milan a învins-o cu 1-0 pe Sampdoria, duminică, în etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Italiei, şi a urcat pe prima poziţie a clasamentului, cu un punct mai mult decât marea rivală Inter Milano, ce are un meci mai puţin disputat.

Golul a fost reuşit în minutul 8 de Rafael Leao, lansat chiar de portarul lui Milan, Mike Maignan. Goalkeeperul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gazde. Scorul ar fi putut fi mult mai mare fără evoluţia foarte bună a lui Wladimiro Falcone între buturile Sampdoriei.

Milan are acum 55 de puncte, unu mai mult decât Inter, care are 24 de jocuri disputate, şi două mai mult decât Napoli, ce a jucat 25 de meciuri.

Sâmbătă, în derby-ul etapei, Napoli a remizat acasă cu Inter Milano, scor 1-1. Napoli a deschis scorul prin penalty-ul transformat de Lorenzo Insigne în minutul 7. Edin Dzeko a egalat în minutul 47. Inter, campioana din sezonul trecut, a evitat o a doua înfrângere consecutivă în faţa unei contracandidate la titlu, după eşecul cu AC Milan (1-2). Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă sâmbătă la Inter.

Tot sâmbătă, Ştefan Radu a jucat din minutul 78 pentru Lazio, care a învins-o cu 3-0 pe Bologna la Roma.

Rezultate:
duminică
AC Milan - Sampdoria 1-0
A marcat: Rafael Leao (8)

sâmbătă:
Lazio Roma - Bologna 3-0
Au marcat: Immobile (13 - penalty), Zaccagni (53, 63)

Napoli - Inter Milano 1-1
Au marcat: Insigne (7 - penalty), respectiv Dzeko (47)

Torino - Venezia 1-2
Au marcat: Brekalo (5), respectiv Haps (38), Crnigoj (46)

Duminică au loc alte meciuri, pentru ca luni să se joace partida Spezia - Fiorentina.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...