Fotbal: AC Milan, calificată dramatic în grupele Europa League, după loviturile de departajare

AC Milan s-a calificat dramatic în grupele Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia portugheză Rio Ave cu scorul de 9-8, la loviturile de departajare, joi seara, în play-off-ul competiţiei, scorul fiind egal la finalul celor 90 de minute, 1-1, şi după prelungiri, 2-2.

Belgianul Alexis Saelemaekers (51) a deschis scorul pentru rossoneri, la care portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă, dar lusitanii au egalat prin Francisco Geraldes (72). Gelson a adus gazdele în avantaj chiar în debutul prelungirilor (91), dar turcul Hakan Calhanoglu a salvat-o pe Milan de la eliminare, marcând din penalty în ultimele secunde ale prelungirilor (120+2).

La loviturile de departajare portughezii au avut mai multe şanse de a obţine victoria, dar nu au reuşit să le fructifice. Colombo a ratat de la Milan, dar Nelson Monte l-a imitat, Donnarumma a ratat şi el, dar nici omologul său de la Rio Ave, polonezul Kieszek nu a reuşit să transforme, Bennacer a ratat la a doua sa execuţie, dar l-a imitat şi Geraldes. Danezul Kjaer a înscris, iar Santos a ratat, astfel că Milan s-a calificat în grupe.

Ludogoreţ Razgrad s-a calificat în grupe după 2-0 la Minsk cu Dinamo Brest. Atacantul român Claudiu Keşeru a pasat decisiv la primul gol al campioanei Bulgariei, înscris de Manu (73). Keşeru a fost înlocuit în min. 77, cu Higinio, care a înscris al doilea gol al oaspeţilor. Cosmin Moţi a fost căpitanul echipei bulgare şi a jucat tot meciul, în timp ce Dragoş Grigore nu a făcut parte din lot.

Ianis Hagi a pasat decisiv la primul gol al echipei Glasgow Rangers, care a eliminat-o cu 2-1 pe Galatasaray Istanbul, formaţie la care tatăl său a scris istorie. Ianis a reuşit o pasă de excepţie pentru Scott Arfield (52), al doilea gol al scoţienilor fiind reuşit de James Tavernier (59). Hagi a jucat 78 de minute la scoţieni.

Fundaşul român Adrian Rus a fost rezervă la Fehervar, care a fost învinsă de Standard Liege cu 3-1.

Rezultate:
FC Ararat-Armenia - (+) Steaua Roşie Belgrad 1-2
Au marcat: Mailson Lima 72, respectiv Aleksandar Katai 45, Diego Falcinelli 60.

(+) CFR Cluj - KuPS Kuopio 3-1
Au marcat: Mario Rondon 5, 56, Gabriel Debeljuh 42, respectiv Aniekpeno Udoh 90+1.

RSC Charleroi - (+) Lech Poznan 1-2
Au marcat: Mamadou Fall 56, respectiv Dani Ramirez 34, Tymoteusz Puchacz 41.
Kaveh Rezaei (Charleroi) a ratat un penalty în min. 51.
Cartonaş roşu: Lubomir Satka (Lech, 77).

(+) Slovan Liberec - APOEL Nicosia 1-0
A marcat: Kamso Mara 90 - penalty.

Malmoe FF - (+) Granada 1-3
Au marcat: Jo Inge Berget 45, respectiv Darwin Machis 30, Antonio Puertas 59, Yangel Herrera 85.

Rosenborg Trondheim - (+) PSV Eindhoven 0-2
Au marcat: Eran Zahavi 22, Cody Gakpo 61.

(+) Dinamo Zagreb - FC Flora Tallinn 3-1
Au marcat: Mario Gavranovic 11, Arijan Ademi 26, 87, respectiv Vlasiy Sinyavskiy 65.

(+) Hapoel Beer Sheva - Viktoria Plzen 1-0
A marcat: Josue 4 - penalty.

FC Copenhaga - (+) HNK Rijeka 0-1
A marcat: Peter Ankersen (autogol) 20.

(+) Standard Liege - FC Fehervar Szekesfehervar 3-1
Au marcat: Nicolas Gavory 51, Selim Amallah 77 - penalty, 85 - penalty, respectiv Nemanja Nikolic 10.

Dinamo Brest - (+) Ludogoreţ Razgrad 0-2
Au marcat: Elvis Manu 73, Higinio Marin 79.

Legia Varşovia - (+) FK Qarabag 0-3
Au marcat: Patrick Andrade 50, Abdellah Zoubir 62, Filip Ozobic 70.

FK Sarajevo - (+) Celtic Glasgow 0-1
A marcat: Odsonne Edouard 70.

FC Basel - (+) ŢSKA Sofia 1-3
Au marcat: Arthur Cabral 54 - penalty, respectiv Tiago Rodrigues 72, 88, Ahmed Ahmedov 90.

(+) Young Boys Berna - KF Tirana 3-0
Au marcat: Christian Fassnacht 42, Jean Pierre Nsame 52, 64.
Cartonaş roşu: Agustin Torassa (Tirana, 67).

(+) Dundalk FC - KI Klaksvik 3-1
Au marcat: Sean Murray 33, Daniel Cleary 48, Daniel Kelly 79, respectiv Ole Erik Midtskogen 66.

(+) AEK Atena - VfL Wolfsburg 2-1
Au marcat: Andre Simoes 65, Karim Ansarifard 90+4, respectiv Admir Mehmedi 45.
Petros Mantalos (AEK) a ratat un penalty în min. 20.

(+) Glasgow Rangers - Galatasaray Istanbul 2-1
Au marcat: Scott Arfield 52, James Tavernier 59, respectiv Marcao 87.

Sporting Lisabona - (+) LASK Linz 1-4
Au marcat: Tiago Tomas 42, respectiv Gernot Trauner 14, Marko Raguz 58, Peter Michorl 65, Andreas Gruber 69.
Cartonaş roşu: Sebastian Coates (Sporting, 63).

(+) Tottenham Hotspur - Maccabi Haifa 7-2
Au marcat: Harry Kane 2, 56 - penalty, 74, Lucas Moura 21, Giovani Lo Celso 36, 39, Dele Alli 90 - penalty, respectiv Tjaronn Chery 17, Nikita Rukavytsya 52 - penalty.

Rio Ave FC - (+) AC Milan 2-2, după prelungiri; 8-9, la loviturile de departajare
Au marcat: Francisco Geraldes 72, Gelson 91, respectiv Alexis Saelemaekers 51, Hakan Calhanoglu 120+2 - penalty.
Au executat loviturile de departajare în ordine: Ismael Bennacer 0-1 (gol), Francisco Geraldes 1-1 (gol), Simon Kjaer 1-2 (gol), Aderllan Santos 2-2 (gol), Theo Hernandez 2-3 (gol), Nikola Jambor 3-3 (gol), Brahim Diaz 3-4 (gol), Lucas Piazon 4-4 (gol), Hakan Calhanoglu 4-5 (gol), Filipe Augusto 5-5 (gol), Davide Calabria 5-6 (gol), Gelson 6-6 (gol), Sandro Tonali 6-7 (gol), Gabrielzinho 7-7 (gol), Lorenzo Colombo 7-7 (ratare), Nelson Monte 7-7 (ratare - bară), Rafael Leao 7-8 (gol), Ivo Pinto 8-8 (gol), Gianluigi Donnarumma 8-8 (ratare), Pawel Kieszek 8-8 (ratare), Ismael Bennacer 8-8 (ratare - a apărat Kieszek), Francisco Geraldes 8-8 (ratare - bară), Simon Kjaer 8-9 (gol), Aderllan Santos 8-9 (ratare).
Cartonaş roşu: Toni Borevkovic (Rio Ave, 120+1).

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupe.

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon (14:00).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

3 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...