Fotbal: Ajax Amsterdam, în finala Europa League, deși a fost învinsă de Lyon cu 3-1

Ajax Amsterdam s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deși a fost învinsă în deplasare de Olympique Lyon, cu scorul de 3-1 (2-1), în manșa a doua a semifinalelor.

Formația olandeză a reușit calificarea în ultimul act grație victoriei cu 4-1 din tur.

''Lăncierii'' au deschis scorul și la Lyon, prin Kasper Dolberg (27), dar Alexandre Lacazette a reușit să întoarcă scorul în finalul primei reprize, printr-o dublă (45 — penalty, 45+1). Rachid Ghezzal (81) a mai marcat o dată pentru OL, dar gazdele nu au mai reușit golul care să trimită meciul în prelungiri.

Oaspeții au început meciul mai bine și au avut ocazii bune prin Dolberg (12) și Younes (14).

OL și-a creat o oportunitate notabilă prin Gonalons (24), dar Ajax a amenințat din nou poarta lui Lopes, prin Ziyech (24). Peste trei minute, Dolberg (27) deschidea scorul, din pasa lui Younes. Klaassen (41) a tras apoi peste poartă.

Finalul primei reprize a fost de coșmar pentru ''lăncieri'', după ce De Ligt l-a faultat pe Lacazette în careu, iar atacantul francez a restabilit egalitatea din penalty. Un minut mai târziu, Lacazette marca din nou, la centrarea lui Fekir.

OL a forțat după pauză, însă i-a lipsit claritatea în joc. Diakhaby (50) a trimis direct spre portar, la centrarea lui Valbuena, după care o nouă ocazie a gazdelor a venit abia în minutul 76, când noul-intrat Rybus a tras în portar din apropiere.

Ajax a fost aproape să tranșeze soarta partidei, dar Van de Beek (78) a trimis în bară.

Lyon a marcat al treilea gol prin Ghezzal (81), cu capul, din centrarea lui Rybus, al care Viergever a avut o deviere. Fundașul olandez a fost eliminat câteva minute mai târziu, dar acest lucru nu a ajutat prea mult echipa gazdă. Lyon a mai ratat o ocazie bună, prin Cornet (88).

Finala se va juca pe 24 mai, la Stockholm, Ajax urmând să o întâlnească pe Manchester United. Pentru Ajax va fi prima finală europeană după 1996.

Olympique Lyon — Ajax Amsterdam 3-1 (2-1)
Au marcat: Alexandre Lacazette (45 — penalty, 45+1), Rachid Ghezzal (81), respectiv Kasper Dolberg (27).
Decines, Stade de Lyon: 55.000 spectatori
Europa League — semifinale (retur)
În tur: 1-4.

Lyon: 1. Anthony Lopes — 20. Rafael, 3. Nicolas Nkoulou, 5. Mouctar Diakhaby, 15. Jérémy Morel (31. Maciej Rybus, 75) — 8. Corentin Tolisso, 21. Maxime Gonalons (căpitan) — 27. Maxwel Cornet, 18. Nabil Fekir, 28. Mathieu Valbuena (11. Rachid Ghezzal, 77) — 10. Alexandre Lacazette. Antrenor: Bruno Genesio.
Rezerve neutilizate: 30. Mathieu Gorgelin — 12. Jordan Ferri, 13. Christophe Jallet, 14. Sergi Darder, 29. Lucas Tousart.

Ajax: 24. Andre Onana — 3. Joel Veltman (2. Kenny Tete, 65), 5. Davinson Sanchez, 36. Matthijs de Ligt, 26. Nick Viergever — 22. Hakim Ziyech, 20. Lasse Schoene (30. Donny van de Beek, 59), 10. Davy Klaassen (căpitan) — 9. Bertrand Traoré, 25. Kasper Dolberg, 11. Amin Younes (45. Justin Kluivert, 82). Antrenor: Peter Bosz.
Rezerve neutilizate: 33. Diederik Boer — 4. Jairo Riedewald, 16. Heiko Westermann, 77. David Neres.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenți: Tomasz Listkiewicz, Pawel Sokolnicki; arbitri asistenți adiționali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial; arbitru de rezervă: Radoslaw Siejka (toți din Polonia)
Cartonașe galbene: Morel (18), Tolisso (20), Diakhaby (48), Veltman (49), Klaassen (50), Nkoulou (60), Fekir (61), Viergever (68, 84).
Cartonaș roșu: Viergever (84).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)