Fotbal: Ajax, Bayern, Real, AS Roma, Manchester City, Manchester United şi Juventus, calificate în optimile Ligii Campionilor

Ajax, Bayern, Real Madrid, AS Roma, Manchester City, Manchester United şi Juventus s-au calificat, marţi, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după meciurile din etapa a cincea a grupelor.

Ajax a învins-o în deplasare pe AEK Atena cu 2-0 şi a trecut de grupele Champions League în premieră după stagiunea 2005-2006.

Real Madrid şi AS Roma au obţinut calificarea după victoria reuşită de Viktoria Plzen la Moscova. Real, deţinătoarea trofeului, a câştigat grupa după ce s-a impus cu 2-0 în Cetatea Eternă, prin golurile marcate de Bale şi Lucas Vazquez. Turcul Cengiz Under a ratat o ocazie uriaşă în finalul primei reprize, la 0-0.

Bayern şi-a asigurat prezenţa în optimi după ce a surclasat-o cu 5-1 pe Benfica, Robben şi Lewandowski reuşind duble pentru bavarezi. Polonezul a ajuns la 51 de goluri marcate în Champions League.

Manchester City a obţinut remiza la Lyon, după ce a fost condusă de fiecare dată prin golurile lui Cornet. Pentru ''cetăţeni'' au punctat Laporte şi Aguero.

Şahtior Doneţk a smuls victoria în Germania, 3-2 cu Hoffenheim, prin golul lui Taison din prelungiri. Campioana Ucrainei a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, Hoffenheim a egalat, dar oaspeţii au reuşit să câştige şi să rămână în cărţi pentru calificare.

Manchester United a câştigat in extremis cu Young Boys Berna, 1-0, prin golul lui Fellaini din min. 90+1.

Juventus s-a impus la limită, 1-0 cu Valencia, prin golul lui Mandzukic, la care Cristiano Ronaldo a avut o contribuţie majoră.

Rezultate:
Grupa E
AEK Atena - Ajax Amsterdam 0-2
A marcat: Dusan Tadic 68 - penalty, 72.
Cartonaş roşu: Marko Livaja (AEK, 67).

Bayern Munchen - Benfica Lisabona 5-1
A marcat: Arjen Robben 13, 30, Robert Lewandowski 36, 51, Franck Ribery 76, respectiv Gedson Fernandes 46.

Hoffenheim - Şahtior Doneţk 2-3
Au marcat: Andrej Kramaric 18, Steven Zuber 40, respectiv Ismaily 14, Taison 15, 90+2.
Cartonaş roşu: Adam Szalai (Hoffenheim, 60).

Olympique Lyon - Manchester City 2-2
Au marcat: Maxwel Cornet 55, 81, respectiv Aymeric Laporte 63, Sergio Aguero 83.

ŢSKA Moscova - Viktoria Plzen 1-2
Au marcat: Nikola Vlasic 10 - penalty, respectiv Roman Prochazka 56, Lukas Hejda 81.
Roman Prochazka a ratat un penalty în min. 44.

AS Roma - Real Madrid 0-2
Au marcat: Gareth Bale 47, Lucas Vazquez 59.

Legendă:
M - jocuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA