Fotbal: Antoine Griezmann, ''dublă'' pentru FC Barcelona în campionatul Spaniei

Atacantul francez Antoine Griezmann a marcat primele sale goluri oficiale pe Camp Nou, după transferul său de la Atletico Madrid la FC Barcelona, reuşind o "dublă" pentru catalani în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 5-2, în faţa formaţiei Betis Sevilla, duminică seara, în cadrul etapei a 2-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Griezmann a punctat în minutele 41 şi 50, celelalte goluri ale gazdelor fiind înscrise de Carles Perez (56), Jordi Alba (60) şi Arturo Vidal (77). Pentru andaluzi au marcat Nabil Fekir (15) şi Loren Moron (79).

De menţionat că Barca nu a putut conta la acest joc pe trio-ul său ofensiv Lionel Messi-Luis Suarez-Ousmane Dembele, toţi trei fiind accidentaţi.

Într-o altă partidă disputată duminică, Atletico Madrid a învins la limită în deplasare, cu 1-0, formaţia Leganes, graţie reuşitei lui Vitolo din repriza secundă (71).

Rezultate:

Vineri
Granada - FC Sevilla 0-1
A marcat: Joan Jordan (52).

Levante - Villarreal 2-1
Au marcat: Roger (68 - penalty, 73 - penalty), respectiv Gerard Moreno (3).

Sâmbătă
Osasuna - Eibar 0-0

Real Madrid - Valladolid 1-1
Au marcat: Benzema (82), respectiv Guardiola Navarro (88).

Celta Vigo - Valencia 1-0
A marcat: Fernandez (15).

Getafe - Athletic Bilbao 1-1
Au marcat: Mata (12), respectiv Raul Garcia (6).

FC Barcelona - Betis Sevilla 5-2
Au marcat: Griezmann (41, 50), Pérez (56), Alba (60), Vidal (77), respectiv Fekir (15), Moron (79).

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Sevilla şi Atletico Madrid, cu câte 6 puncte, urmate de Real Madrid, Valladolid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Osasuna şi Alaves, fiecare cu câte 4 puncte, FC Barcelona, 3 puncte, etc.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)