Fotbal: Antrenorul Adrian Ursea a obţinut prima sa victorie cu Nice în Ligue 1

Românul Adrian Ursea a obţinut prima sa victorie ca antrenor al echipei OGC Nice, 2-0 cu Nîmes Olympique, miercuri seara, în deplasare, în etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Franţei.

Echipa din Nisa a reuşit victoria prin golurile marcate de elveţianul Dan Ndoye (85) şi Alexis Claude-Maurice (90+4), deşi a jucat cea mai mare parte a reprizei secunde în zece oameni, după eliminarea fostului internaţional francez Morgan Schneiderlin (56).

De remarcat că tânărul fundaş austriac de origine română Flavius Daniliuc a fost integralist la echipa de pe Coasta de Azur.

Lille se menţine pe primul loc, după victoria cu 2-0 de la Dijon, prin golurile turcului Yusuf Yazici (19) şi americanului Timothy Weah (90+3), fiul celebrului George Weah, actualul preşedinte al Liberiei. Românul Alex Dobre a intrat în min. 72 la gazde.

Campioana PSG a trecut cu 2-0 de Lorient, prin golurile reuşite de Kylian Mbappe şi Moise Kean în repriza secundă, după ce oaspeţii au rămas în zece.

Olympique Marseille a fost învinsă de Rennes cu 2-1, în Bretania, după ce a deschis scorul. Pape Alassane Gueye (24) a marcat pentru OM, dar a fost eliminat 12 minute mai târziu. Rennes a întors scorul în ultima jumătate de oră, prin reuşitele lui Hamari Traore (63) şi Adrien Hunou (83).

Olympique Lyon nu a reuşit să treacă de Brest, chiar pe teren propriu, 2-2, după ce în etapa trecută câştigase derby-ul cu PSG pe Parc des Princes. Oaspeţii au marcat primii,prin autogolul portarului Anthony Lopes (39). Memphis Depay (69) şi Maxwel Cornet (81) au adus-o pe OL în avantaj, dar Brest a egalat in extremis, prin Romain Faivre (90+3 - penalty), deşi juca în zece din minutul 74.

Rezultate:
Miercuri
Reims - Nantes 3-2
Au marcat: El Bilal Toure (68), Dia (72 - penalty), Cafaro (74), respectiv Pallois (18), Blas (79).

Angers - Strasbourg 0-2
Au marcat: Habib Diallo (77), Ajorque (90+1).

Nîmes - Nice 0-2
Au marcat: Dan Ndoye (85), Claude Maurice (90+4).

Montpellier - Metz 0-2
Au marcat: Leya Iseka (50 - penalty), Maiga (90).

Dijon - Lille 0-2
Au marcat: Yazici (19), Timothy Weah (90+3).

Rennes - Olympique Marseille 2-1
Au marcat: Hamari Traore (63), Hunou (83), respectiv Pape Alassane Gueye (24).

Paris SG - Lorient 2-0
Au marcat: Kylian Mbappe (51 - penalty), Kean (61).

Lyon - Brest 2-2
Au marcat: Depay (69 - penalty), Cornet (81), respectiv A. Lopes (39, autogol), Faivre (90+3 - penalty).

Bordeaux - Saint-Etienne 1-2
Au marcat: Hwang (24), respectiv Nordin (15), Neyou (75).

Monaco - Lens 0-3
Au marcat: Issiaga Sylla (1), Banza (33), Kakuta (39).