Fotbal: Argentina, cu un Messi inspirat, a învins cu 1-0 Uruguayul la Copa America

Selecţionata de fotbal a Argentinei, cu un Lionel Messi inspirat, a învins-o cu 1-0 pe cea a Uruguayului, vineri, la Brasilia, într-un meci din Grupa A a campionatului Americii de Sud pe naţiuni, Copa America, transmite AFP.

Vedeta echipei FC Barcelona a centrat la golul înscris cu o lovitură de cap în minutul 13 de Guido Rodriguez.

Meciul a însemnat un duel între Messi şi bunul său prieten, uruguayanul Luis Suarez, fostul atacant al Barcelonei, acum la Atletico Madrid.

Pentru Messi ar putea fi ultima şansă să câştige Copa America, trofeu pe care Suarez l-a obţinut deja în 2011.

Vineri, în cealaltă partidă a grupei, Chile a trecut cu 1-0 de Bolivia după golul lui Ben Brereton din minutul 10.

Argentina este liderul grupei, cu 4 puncte (2 jocuri), urmată de Chile, 4 p (2 j), Paraguay, 3 p (1 j), Uruguay, 0 p (1 j), Bolivia, 0 p (2 j).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...