Fotbal: Argentina, în pragul eliminării de la Copa America 2019, după 1-1 cu Paraguay

Selecţionata de fotbal a Argentinei continuă să dezamăgească la Copa America 2019 şi se află în pragul eliminării din turneul organizat în Brazilia, după ce a terminat la egalitate cu Paraguayul, 1-1 (0-1), miercuri, la Belo Horizonte, în Grupa B a competiţiei, relatează agenţiile internaţionale de presă.

Pentru a se califica în sferturile de finală, Argentina, care a fost învinsă la debut de Columbia cu 2-0, e obligată să învingă echipa Qatarului, duminică, la Porto Alegre.

Paraguayul a deschis scorul pe Mineirao prin mijlocaşul Richard Sanchez (36), dar Leo Messi a egalat după pauză (57), dintr-un penalty acordat în urma arbitrajului video (VAR).

Paraguayenii, antrenaţi de argentinianul Berizzo, puteau obţine victoria, dar a ratat un penalty prin Derlis Gonzalez (62), şutul său fiind apărat de portarul Franco Armani.

În faţa a 35.265 de spectatori au evoluat echipele:

Argentina: Franco Armani - Milton Casco, German Pezzella, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Roberto Pereyra (Sergio Aguero, 46), Giovani Lo Celso, Leandro Paredes, Rodrigo De Paul (Matias Suarez, 87) - Lionel Messi, Lautaro Martinez (Angel Di María, 67). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Paraguay: Roberto Junior Fernandez - Ivan Piris, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendia - Rodrigo Rojas, Richard Sanchez, Miguel Almiron (Celso Ortiz, 86), Matias Rojas - Derlis Gonzalez (Juan Escoba, 89), Federico Santander (Oscar Romero, 71). Selecţioner: Eduardo Berizzo.