Fotbal: Atalanta, calificată în premieră în sferturile Ligii Campionilor, după o victorie spectaculoasă la Valencia

Atalanta Bergamo s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, o premieră, după ce a învins-o pe Valencia cu scorul de 4-3 (2-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor de finală.

Atalanta, care câştigase şi în tur, cu 4-1, a făcut dovada forţei sale ofensive, fiind impulsionată de slovenul Josip Ilicic, aflat în zi de graţie, marcând toate cele patru goluri (3 - penalty, 43 - penalty, 71, 82), pe un Stadion Mestalla dezolant (meciul s-a jucat fără spectatori, n. red.). Pentru ''lilieci'' au înscris Kevin Gameiro (21, 51) şi Ferran Torres (67).

Partida a fost arbitrată de o brigadă din România, la centru cu Ovidiu Haţegan, care nu s-a confruntat cu probleme.

Atalanta a început în forţă şi a beneficiat de un penalty în min. 3, după un fault comis de Diakhaby asupra lui Ilicic, iar slovenul a marcat cu siguranţă.

Valencia a fost aproape de egalare în min. 9, dar Sportiello a respins şutul lui Rodrigo. Ibericii au marcat în min. 21, prin Gameiro, după o eroare a fundaşului Palomino.

Oaspeţii au avut oportunităţi prin Pasalic (25) şi Gomez (27), nefructificate, dar au intrat la vestiare în avantaj, după un nou penalty transformat de Ilicic (43), după un henţ comis în propriul careu de acelaşi Diakhaby.

La reluare, Valencia a ratat prin Ferran Torres (49), Atalanta a avut o bară, prin Freuler (50), dar gazdele au reuşit egalarea, francezul Gameiro realizând dubla (51), cu o lovitură de cap imparabilă. Tot Gameiro a ratat o şansă câteva minute mai târziu (55).

Ilicic putea înscrie în min. 60, dar şutul său, care avea o direcţie bună, l-a izbit pe coechipierul Pasalic.

Valencia a trecut în avantaj în min. 67, când Ferran Torres a marcat pe contraatac cu un lob peste Sportiello.

Ofensiva formaţie din Bergamo a avut o mare ocazie prin Zapata (70), însă Cillessen a respins, dar un minut mai târziu slovenul Ilicic reuşea egalarea şi îşi completa tripla. Ilicic a marcat şi al patrulea gol, în min. 82, aducând victoria echipei sale.

Până la final, Valencia a avut două şanse bune de a obţine un egal de palmares, însă Sportiello a respins şutul din unghi al lui Soler (86), iar apoi s-a opus şi mingii expediate de Gameiro (90+2).

De remarcat că Atalanta, o debutantă în Champions League, a pierdut primele sale trei partide din grupă.

Ilicic, ales omul meciului, a devenit primul fotbalist care marchează patru goluri în deplasare într-un meci din faza eliminatorie a UEFA Champions League.

Valencia CF - Atalanta Bergamo 3-4 (1-2)
Au marcat: Kevin Gameiro (21, 51), Ferran Torres (67), respectiv Josip Ilicic (3 - penalty, 43 - penalty, 71, 82).
Valencia, Estadio Mestalla
Liga Campionilor - optimi de finală (retur)
În tur: 1-4.

Valencia: 13. Jasper Cillessen - 18. Daniel Wass, 17. Francis Coquelin (11. Denis Cerîşev, 74), 12. Mouctar Diakhaby (7. Goncalo Guedes, 46), 14. Jose Gaya - 20. Ferran Torres, 10. Daniel Parejo (căpitan), 6. Geoffrey Kondogbia, 8. Carlos Soler - 9. Kevin Gameiro, 19. Rodrigo (25. Alessandro Florenzi, 79). Antrenor: Albert Celades.
Rezerve neutilizate: 1. Jaume Domenech - 16. Kang-in Lee, 23. Ruben Sobrino, 33. Hugo Guillamon.
Atalanta: 57. Marco Sportiello - 19. Berat Djimsiti, 3. Mattia Caldara, 6. Jose Luis Palomino - 33. Hans Hateboer, 15. Marten de Roon (91. Duvan Zapata, 44), 11. Remo Freuler, 8. Robin Gosens - 88. Mario Pasalic (5. Adrien Tameze, 83) - 72. Josip Ilicic, 10. Alejandro Gomez (căpitan; 8. Ruslan Malinovski, 78). Antrenor: Gian Piero Gasperini.
Rezerve neutilizate: 31. Francesco Rossi - 7. Lennart Czyborra, 9. Luis Muriel, 21. Timothy Castagne.

Arbitru: Ovidiu Haţegan; arbitri asistenţi: Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe; al patrulea oficial: Sebastian Colţescu (toţi din România)
Arbitru video: Pawel Gil, arbitru asistent video: Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia)
Cartonaşe galbene: Coquelin (33), Diakhaby (42), Kondogbia (28), Wass (64), Freuler (85).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)