Fotbal: Austria, calificată en fanfare la EURO 2016, după 4-1 cu Suedia

Echipa Austriei s-a calificat la EURO 2016 la fotbal, în mare stil, marți seara, după ce a învins Suedia cu scorul de 4-1, la Solna, într-un meci din Grupa G a preliminariilor. Martin Harnik a reușit o ''dublă'', David Alaba, Marc Janko au marcat golurile Austriei, în timp ce golul de onoare al scandinavilor a fost semnat de vedeta Zlatan Ibrahimovic.

Austria, calificată în premieră la turneul final al Campionatului European, are asigurată câștigarea grupei, din care mai fac parte Rusia, Suedia, Muntenegru, Liechtenstein și Rep. Moldova.

În afara Franței, gazda turneului de anul viitor, la EURO 2016 s-au mai calificat Anglia, Islanda, Cehia și Austria.

Rusia a reușit scorul zilei, 7-0 cu Liechtenstein în deplasare, iar Lituania a evitat in extremis un rezultat rușinos cu San Marino, marcând golul victoriei cu 2-1 în prelungiri, într-un meci în care ex-stelistul Arlauskis a fost eliminat în minutul 50 și a fost înlocuit cu dinamovistul Cerniauskis.  AGERPRES

2 VIDEO Cea mai mare afacere a Securității / „Era o adevărată fabrică de bani. Nu știu dacă mai era cineva în România acelor ani care să câștige atât de m…

3 S-a dat „liber la Rusia”? / „Sunt deja țări care au furnizat Ucrainei aceste arme fără condiții”

4 VIDEO Ce a căutat Piedone la Istanbul?

5 VIDEO Priviți noua „drăcovenie” scoasă de americani din „cutia cu maimuțe”