Fotbal: Bayer Leverkusen, lider în Bundesliga după 2.284 de zile

Echipa Bayer Leverkusen a devenit lider al campionatului de fotbal al Germaniei după o pauză de 2.284 de zile, graţie victoriei pe care a obţinut-o pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei TSG Hoffenheim, duminică seara, în cadrul etapei a 11-a din Bundesliga.

Leon Bailey a reuşit o dublă pentru "farmacişti", în minutele 4 şi 27, celelalte goluri fiind marcate de Florian Wirtz (55) şi Lucas Alario (90+1 - penalty) pentru învingători, respectiv Christoph Baumgartner (50).

Bayer, neînvinsă de la debutul actualei ediţii de campionat, a ocupat ultima oară fotoliul de lider al clasamentului în etapa a treia a sezonului 2014-2015 din Bundesliga.

Gruparea din Leverkusen a profitat pasul greşit făcut sâmbătă de deţinătoarea titlului, Bayern Munchen, care a obţinut doar o remiză pe terenul lui FC Union Berlin (scor 1-1).

Rezultate:
Vineri

VfL Wolfsburg - Eintracht Frankfurt 2-1
Au marcat: Weghorst (76 - penalty, 88), respectiv Dost (63 - penalty).

Sâmbătă
FSV Mainz - FC Koln 0-1
A marcat: Rexhbecaj (55).

Borussia Dortmund - VfB Stuttgart 1-5
Au marcat: Giovanni Reyna (39), respectiv Wamangituka (26 - penalty, 52), Forster (60), Tanguy Coulibaly (63), Nicolas Gonzalez (90+1).

Borussia Moenchengladbach - Hertha Berlin 1-1
Au marcat: Embolo (70), respectiv Guendouzi (47).

SC Freiburg - Arminia Bielefeld 2-0
Au marcat: Grifo (79 - penalty), Jeong (90+2).

RB Leipzig - Werder Bremen 2-0
Au marcat: Sabitzer (26 - penalty), Olmo (41).

FC Union Berlin - Bayern Munchen 1-1
Au marcat: Promel (4), respectiv Lewandowski (67).

Duminică
FC Augsburg - Schalke 04 Gelsenkirchen 2-2
Au marcat: Serdar (32 - autogol), Richter (90+3), respectiv Raman (52), Boujellab (61).

Bayer Leverkusen - TSG Hofefnheim 4-1
Au marcat: Bailey (4, 27), Wirtz (55), Alario (90+1 - penalty), respectiv Baumgartner (50).