Fotbal: Bayern Munchen, învinsă la Frankfurt (1-2), în campionatul Germaniei

Bayern Munchen, liderul campionatului de fotbal al Germaniei, s-a înclinat la limită pe terenul formaţiei Eintracht Frankfurt (scor 1-2), sâmbătă, într-o partidă din cadrul etapei a 22-a a campionatului de fotbal al Germaniei.

Eintracht, care nu a mai cunoscut înfrângerea în Bundesliga de 11 meciuri, a marcat ambele goluri în prima repriză, prin Daichi Kamada (12) şi Amin Younes (31), sub ochii selecţionerului german Joachim Loew, aflat în tribune.

Bayern a redus din handicap în minutul 53, prin Robert Lewandowski, aflat la cea de-a 26-a reuşită de la debutul actualei ediţii a ligii germane.

În urma acestui eşec, al treilea din acest sezon, Bayern Munchen rămâne cu un avans de cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, RB Leipzig, care va juca duminică, în deplasare, cu formaţia Hertha Berlin.

Rezultate:
Vineri
Arminia Bielefeld - VfL Wolfsburg 0-3
Au marcat: Steffen (29, 47), Arnold (54).

Sâmbătă
Borussia Moenchengladbach - FSV Mainz 1-2
Au marcat: Stindl (26), respectiv Onisiwo (10), Stoger (86).

SC Freiburg - FC Union Berlin 0-1
A marcat: Promel (64).

FC Koln - VfB Stuttgart 0-1
A marcat: Kalajdzic (49).

Eintracht Frankfurt - Bayern Munchen 1-2
Au marcat: Kamada (12), Younes (31), respectiv Lewandowski (53).

Sâmbătă se mai disputată partida Schalke 04 - Borussia Dortmund, în timp ce duminică sunt programate întâlnirile FC Augsburg - Bayer Leverkusen, Hertha Berlin - RB Leipzig şi Hoffenheim - Werder Bremen.