Fotbal: Benfica s-a calificat neaşteptat în sferturile Ligii Campionilor, după 1-0 cu Ajax la Amsterdam

Benfica Lisabona s-a calificat surprinzător în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Ajax cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Amsterdam.

''Vulturii'' au dat lovitura pe finalul partidei de pe ''Johan Cruijff ArenA'', prin atacantul uruguayan Darwin Nunez (77), cu o lovitură de cap, devansându-l pe portarul camerunez Andre Onana.

Ajax a condus cu 2-0 în tur la Lisabona, meciul încheindu-se la egalitate, 2-2. ''Lăncierii'' au dominat categoric meciul retur, dar au fost lipsiţi de precizie în faţa porţii.

Ajax a încheiat meciul cu 90 de atacuri, 10 cornere şi 16 şuturi, însă doar două au fost pe spaţiul porţii lui Vlachodimos, în timp ce Benfica a avut un singur şut pe poartă şi a marcat.

Ivorianul Haller, care a fost mult timp golgheterul la zi al competiţiei, a avut un gol anulat, iar în min. 52 a ratat cea mai bună ocazie a sa. O oportunitate bună a avut şi Gravenberch (36).

De partea cealaltă, fundaşul belgian Vertonghen (57) a fost aproape de gol la o fază fixă.

Site-ul UEFA remarcă ''blestemul'' echipei olandeze la meciurile eliminatorii de acasă, subliniind că au trecut 26 de ani de când Ajax a reuşit să câştige un meci la Amsterdam în această fază a competiţiei.

Ajax:
Andre Onana - Noussair Mazraoui, Jurrien Timber (Mohammed Kudus, 90+7), Lisandro Martinez, Daley Blind - Edson Alvarez (Brian Brobbey, 82), Steven Berghuis (Davy Klaassen, 82), Ryan Gravenberch - Antony, Sebastien Haller, Dusan Tadic. Antrenor: Erik ten Hag.
Benfica: Odisseas Vlachodimos - Gilberto Junior (Valentino Lazaro, 90+1), Nicolas Otamendi, Jan Vertonghen, Alex Grimaldo - Everton (Roman Iaremciuk, 72), Julian Weigl, Adel Taarabt (Soualiho Meite, 46) - Rafa Silva, Darwin Nunez (Diogo Goncalves, 81), Goncalo Ramos (Paulo Bernardo, 90+1). Antrenor: Nelson Verissimo.

Arbitru: Carlos del Cerro Grande; arbitri asistenţi: Juan Carlos Yuste, Roberto Alonso Fernandez; al patrulea oficial: Jose Luis Munuera
arbitru video: Alejandro Hernandez; arbitru asistent video: Guillermo Cuadra Fernandez (toţi din Spania)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...